Spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich i zastanawiasz się, czy pozwać bank o unieważnienie umowy kredytowej? Zdecydowanie warto to zrobić – orzecznictwo jest jednolite w całym kraju, a korzyści płynące z wygranej sprawy mogą być znaczne. Zobacz, od czego zacząć.
Czy rata kredytu frankowego w 2023 roku może wzrosnąć?
Według specjalistów taki scenariusz jest realny. Wśród głównych powodów wymienia się wojnę na Ukrainie i kryzys energetyczny – frank szwajcarski nie jest odporny na zmiany zachodzące na światowych rynkach. Dla frankowiczów, jak zwykło się określać osoby spłacające kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, takie prognozy są niepokojące. Gdy dochodzi do umocnienia się franka szwajcarskiego, kredytobiorcy tracą, ponieważ płacą więcej. W konsekwencji rata zaciągniętego niemal dwie dekady temu kredytu może mocno obciążyć domowy budżet.
Jest też dobra wiadomość – frankowicze mogą skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem. Wielu już skorzystało z tej możliwości – osoby te uwolniły się od będących źródłem stresu i zmartwień umów. Ty również masz taką możliwość, bez względu na to, czy doszło do spłaty całego kapitału, czy etap ten nie został jeszcze zamknięty.
Czy frankowicz ma szansę wygrać z bankiem?
Brak pewności co do uzyskania korzystnego orzeczenia, długość postępowania i wreszcie koszty – to tylko kilka obaw osób, które wahają się co do pozwania banku w związku z kredytem we frankach szwajcarskich. Czy pozywając bank, masz szansę na wygraną? Owszem, a powodem jest jednolite w całej Polsce orzecznictwo – ponad 90 proc. spraw, z którymi frankowicze zwracają się do sądu, kończy się ich wygraną. Co więcej, w ten sposób można zyskać o wiele więcej, niż idąc na ugodę z bankiem.
Ile trwają sprawy frankowe? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie również przychodzą z pomocą statystyki. Wynika z nich, że pozywając bank, trzeba uzbroić się w cierpliwość – na wyznaczenie pierwszej rozprawy można czekać nawet rok. Wiele jednak zależy od tego, do którego sądu zostanie złożony wniosek. Najdłużej na wyznaczenie pierwszej rozprawy czekają frankowicze, których sprawę rozpatruje jeden z warszawskich sądów.
Pozew frankowy – jak wybrać kancelarię pomagającą frankowiczom?
Spłacając kredyt we frankach szwajcarskich, możesz samodzielnie przygotować pozew. Rzecz w tym, że najpewniej nie chcesz tego robić. Jeżeli nie jesteś prawnikiem, to rozsądnie zrobisz, korzystając z pomocy specjalistów.
Pewną wskazówką jest ranking kancelarii frankowych. Zapoznając się z zestawieniem kancelarii pomagających frankowiczom, warto jednak zwrócić uwagę na:
- doświadczenie kancelarii prawnej – najlepiej, aby zajmowała się ona tematyką kredytów frankowych już od pewnego czasu,
- wygrane sprawy – prawnicy z doświadczeniem mają na swoim koncie wygrane sprawy i chętnie chwalą się wynikami,
- transparentność – musisz wiedzieć, ile i za co zapłacisz oraz w jakim zakresie wybrana kancelaria frankowa Ci pomoże.
Chcesz pozwać bank? Specjalizująca się w kredytach frankowych kancelaria EUROLEGE pomaga frankowiczom w dochodzeniu swoich praw. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, o co możesz starać się w sądzie, przejdź na stronę https://www.eurolege.pl/lp-chf/. Wysyłając umowę kredytu hipotecznego do analizy, bezpłatnie sprawdzisz, jakie masz możliwości w zakresie unieważnienia umowy kredytowej.