Wygląda na to, że rok 2021 pierwszy będzie najlepszy dla branży budowlanej od lat! Poznaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w zeszłym miesiącu wydano aż 30 tys. pozwoleń na budowę. To nieporównywalnie więcej niż w tym samym okresie rok temu! Niestety dla klientów, rosnąca liczba nowych mieszkań nie oznacza, że ceny nieruchomości zaczną spadać.
W zeszłym miesiącu wydano 30 tys. pozwoleń na budowę. To wzrost o 11,9 proc. w stosunku do tego samego okresu z zeszłego roku. Patrząc w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 1,2 proc. – W pierwszym półroczu 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 171,5 tys. mieszkań, czyli o 40,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – podaje w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.
A kto skutecznie wystąpił o taką zgodę? Wg. GUS pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali zarówno deweloperzy (109,1 tys., wzrost o 46,9 proc. r/r), jak i inwestorzy indywidualni (60,4 tys., wzrost o 28,9 proc.). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,8 proc. ogółu mieszkań.
– W czerwcu wydano ponad 30 tys. pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczęto budowę prawie 26 tys. Boom na rynku mieszkaniowym trwa – nadal są chętni do budowania. Od 2015 obserwujemy trend wzrostowy liczby oddanych mieszkań – czytamy w komunikacie Banku PKO.
Więcej nowych mieszkań. Ale taniej i tak nie będzie
Niestety dla klientów, nie zanosi się na to, żeby ceny nieruchomości spadły. Mimo olbrzymiej hossy na rynku mieszkaniowym, popyt ciągle wyprzedza podaż. [Mówiliśmy o tym tutaj]. Mniej więcej od 2018 roku cena mieszkań rośnie szybciej od wzrostu zarobków Polaków. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma tląca się od marca zeszłego roku pandemia. Zahamowała ona dostawę surowców budowlanych i wstrzymała istniejące już budowy. Jednocześnie, zamożni Polacy przez niskie stopy procentowe wolą trzymać pieniądze w nieruchomościach niż w bankach.
1 komentarz
Pingback:Domy w Warszawie. Mieszkańcy stolicy kupują na potęgę