Te dane mogą zaskoczyć! Pretensje Polaków o drożyznę na rynku mieszkaniowym są jak najbardziej uzasadnione. Okazuje się, że Polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości! Między 2005 a 2020 rokiem ceny mieszkań w naszym kraju wzrosły ponad 2-krotnie (aż o 142 proc.)! Jak wypadamy na tle innych państw Europy? Dowiecie się czytając poniższy artykuł.
Drastycznie rosnące ceny mieszkań w Polsce nie są zaskoczeniem. Problem polega na tym, że w naszym kraju ceny mieszkań wrosły szybciej niż w jakimkolwiek innym państwie UE. W takim zestawieniu wyprzedzamy nawet kojarzący się z bogactwem Luksemburg. Jakie są powody tego wzrostu i jak sytuacja kształtowała się w innych krajach?
Polska liderem we wzroście cen mieszkań
W Polsce, między 2005 a 2020 rokiem ceny mieszkań wzrosły średnio o 142 proc. Oznacza to, że, przeciętne mieszkanie, które w 2005 r. kosztowało np. 200 000 zł, w 2020 r. było warte już 483 342 zł – wynika z wyliczeń firmy Expander wykonanych na bazie danych Eurostatu. Na drugim miejsca zestawienia jest Luksemburg (+141 proc. w ciągu tych 15 lat). Na trzecim Szwecja, w której w trakcie tego okresu ceny mieszkań wzrosły o 135 proc.
Co ciekawe, z badania wynika, że to nie zamożność poszczególnych państw decyduje o różnicach cen. Od 2005 do 2020 w Bułgarii ceny lokali wzrosły o 72 proc, a w dużo bogatszych Niemczech o 67 proc.
W ostatnim czasie ( w trakcie pandemii) wzrost cen mieszkań w Polsce, mimo wszystko, wyhamowuje w stosunku do innych krajów UE. Z danych Eurostatu wynika, że od IV kwartału 2019 r. do I kwartału 2021 r. ceny mieszkań wzrosły niemal we wszystkich krajach. Liderami są Luksemburg (22 proc.), Dania (17 proc.) i Litwa (15 proc.). W takim zestawieniu Polska z wzrostem rzędu 11 proc. zajmuje dopiero siódmą pozycję – czytamy w raporcie cytowanym przez portal 300gospodarka.pl
Nie wszędzie ceny mieszkań wrosły
Są kraje, w których cena mieszkań w ciągu tych 15 lat wzrosła nieznacznie. W zestawieniu znalazły się dwa państwa, w których cena mieszkań wręcz spadła. Mowa o Grecji (spadek cen w ciągu 15 lat o 19 proc.) i Włoszech o 3 proc. Należy jednak pamiętać, że mówimy o tzw. krajach śródziemnomorskich, które nie podniosły się jeszcze całkowicie po kryzysie z 2008 roku. W należącej do grona tych państw Hiszpanii ceny w tym okresie wzrosły o 7 proc. Najmniejsza różnica cenowa w latach 2005-2020 zaszła w Irlandii. Tam ceny mieszkań wzrosły o 2 proc.
[…] przygotowanym przez Cenatorium. Twórcy raportu zwracają uwagę na ogólny wzrost cen mieszkań (Polska jest pod tym względem liderem w Unii Europejskiej). Najciekawszymi danymi w raporcie są informacje dotyczące dwóch rekordowych […]