Dlaczego Polacy nie szanują pośredników w obrocie nieruchomościami?

dlaczego Polacy nie szanują pośredników
Dlaczego Polacy nie szanują pośredników

Polacy niechętnie korzystają z usług pośredników w obrocie nieruchomościami. Niechętnie też płacą prowizje. Ostatnio internet zalewany jest informacjami o tym, że klienci nie regulują opłat, a agenci muszą walczyć o swoje honorarium w sądzie. Na branżowych forach rozgorzała dyskusja o publicznym zaufaniu do tego zawodu i sytuacji pośredników. Faktycznie ten zderegulowany zawód nie cieszy się najlepszą opinią wśród właścicieli nieruchomości. Dlaczego? Częściowo pośrednicy są sami sobie winni.

„Klienci biur nieruchomości nie płacą agentom nieruchomości za ich usługi. Coraz więcej tego typu spraw trafia do kancelarii prawnych.” – pisała niedawno rzeczpospolita. Artykuł został szybko udostępniony na forach internetowych pośredników i wywołał sporą dyskusję. – Klienci nas nie szanują – przyznaje spora grupa agentów. Dlaczego w Polsce osoby zainteresowane zakupem/sprzedażą mieszkania mają złą opinię o pośrednikach, a na przykład w Stanach Zjednoczonych jest to niezwykle szanowany zawód?

Z czym w Polsce kojarzy się pośrednik nieruchomości? Zapytaliśmy o to czytelników portalu www.Oceniamydeweloperów.pl. Wg. nich pośrednik to osoba, która jest zainteresowana tylko prowizją, a jej aktywność ogranicza się do wywieszania ogłoszenia o sprzedaży mieszkania na portalach ogłoszeniowych i nieudolnym oprowadzeniem potencjalnych klientów po mieszkaniu.

To oczywiście dość krzywdząca opinia. Niestety, agent w obrocie nieruchomościami to zderegulowany zawód, w którym można nieźle zarobić, a to przyciąga masę nieprofesjonalistów. O tych krążą wręcz legendy. Ale faktycznie zdarzają się sytuacje wyjątkowo skandaliczne. Przykład? Właściciel mieszkania wystawia swoją nieruchomość na portalu sprzedażowym. Zaprasza potencjalnego klienta na spotkanie, a ten… przychodzi z osobą podającą się za pośrednika, która twierdzi, że „znalazła” klientowi to mieszkanie bo np. skopiowała zdjęcia i umieściła na innym portalu. Taki quasi-agent będzie się oczywiście domagał prowizji w przypadku dopięcia transakcji… bardzo często od obu stron!

ZOBACZ TEŻ: ILE BIERZE POŚREDNIK ZA SWOJE USŁUGI? OTO PRZECIĘTNE PROWIZJE [KLIKNIJ TUTAJ]

Powód 1. Dlaczego Polacy nie szanują pośredników? Partactwo w zawodzie

Jest wielu wspaniałych pośredników. Osobiście z pełną odpowiedzialnością poleciłbym kilku moim bliskim czy znajomym. Problem polega na tym, że najgłośniej jest o partaczach. Czyli osobach, które nie mają żadnych predyspozycji do tego, żeby taki zawód uprawiać. Na grupach nieruchomościowych jest wiele historii o nieuczciwych/niesolidnych agentach. Bardzo często ich aktywność ogranicza się do umieszczenia ogłoszenia na danym portalu i nieudolnego pokazywania mieszkania potencjalnym nabywcom.

Tajemnicą poliszynela jest też to, że w tym zawodzie nie brakuje oszustów podszywających się pod agentów. Mowa tutaj o osobach, które nieproszone przyprowadzają potencjalnych nabywców, które w przypadku zainteresowania zakupem, domagają się od sprzedającego prowizji. Bardzo często można też natrafić na pseudo-agentów, którzy bez wiedzy i zgody kopiują ogłoszenia prywatnych osób z internetu i wklejają je do oferty swoich firm.

Przykre historie z quasi-pośrednikami dotyczą zarówno sprzedających mieszkania, jak i tych, którzy szukają nieruchomości na zakup.

Powód 2. Pośrednik nie jest niezbędny dla każdego

To jest punk, który jest niestety niezrozumiały dla wielu przedstawicieli tej branży. Nie każdy chce i potrzebuje pomocy agenta. Doskonale rozumiem frustracje ludzi, którzy wystawiają ofertę sprzedaży mieszkania z dopiskiem „nie współpracujemy z pośrednikami”, a pierwsze telefony w sprawie lokalu są z… zapytaniami o współpracę z agentami. Pośrednicy wpychający się tam, gdzie są nie proszeni, to niestety częste zjawisko.

A fachowcy, z którymi rozmawiałem zdają sobie sprawę, że nie każdy takiego pośrednika potrzebuje. W niedawnej hossie mieszkaniowej dobre nieruchomości po cenach rynkowych sprzedawały się jak świeże bułeczki. Pośrednik w takiej sytuacji nie jest potrzebny – na jedno przyzwoite mieszkanie w przyzwoitej cenie pojawiało się od razu kilku chętnych. Nawet, gdy ogłoszenie było przygotowane niechlujnie.

Zatrudnienie agenta nieruchomościowego jest faktycznie przydatne, ale w konkretnych przypadkach:

  • Kiedy klient szuka konkretnej nieruchomości na zakup
  • Kiedy nieruchomość jest trudno zbywalna lub jest bessa na rynku i brakuje kupujących
  • Kiedy klient chce zdalnie zbyć nieruchomość i nie przebywa na co dzień w miejscowości, w której znajduje się mieszkanie
  • Kiedy sprzedawana nieruchomość posiada pewne wady/komplikacje formalno-prawne
  • Kiedy klient to osoba, która ma naturalne trudności z samodzielnym zbyciem nieruchomości. Mówimy tu np. o osobach starszych, które nie odnajdują się w cyfrowym świecie lub chorych.

Powód 3. Brak chęci samooczyszczenia środowiska

Wspomniałem, że środowisko cierpi przez nieprofesjonalistów próbujących swoich sił w tym zawodzie. Najgorsze jest to, że rzetelni zawodowcy niewiele robią, żeby to zmienić. Pośrednicy wypowiadający się na portalu Oceniamy Deweloperów pod nazwiskiem, jak ognia boją się poruszać tematu partaczy w zawodzie. Argumenty są zawsze te same: „to nie mój interes”, „wystawią mi negatywne recenzje” lub „nie chcę rozpoczynać burzy w tym środowisku”. Krótko mówiąc – milczą na temat nie prawidłowości. A przecież edukacja potencjalnych klientów leży w ich interesie.

Jak powinna wyglądać wzorowa usługa świadczona przez pośrednika?

Pośrednik powinien pomóc sprzedać mieszkanie od A do Z. Należy zacząć od przygotowania profesjonalnej oferty. Oprócz samego zdobycia kupującego, powinien on pomóc załatwić swojemu klientowi ze wszystkimi czynnościami formalno-prawnymi.   M.in. poinformować go o jego obowiązkach podatkowych i urzędowych lub, jeśli przewiduje to umowa, załatwić to w imieniu klienta. Jeśli pośrednik reprezentuje kupującego, to powinien on posiadać też pełną wiedzę o stanie technicznym budynku.

Powinien też poszukać zarówno dla sprzedającego i kupującego mieszkanie optymalnego rozwiązania. Najniższej lub najwyższej możliwej ceny. Liczy się też czas transakcji. Pośrednik powinien potrafić szybciej dopiąć transakcję od osoby prywatnej, która nie obraca nieruchomościami zawodowo.

Dlaczego Polacy nie szanują pośredników w obrocie nieruchomościami? Jakie jest Twoje doświadczenie z przedstawicielami tego zawodu? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy pod tekstem!

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Testoviron

    Nieruchomosc 1 mln posrednik mowi ze bierze 2% od kazdej ze stron xD + do tego notariusz itp itd i robi sie 7% = 70k kosztow extra a czasy sa jakie są

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *