W wielu regionach Polski termometry odnotowały ponad 30 stopni. Zbyt wysoka temperatura powoduje dyskomfort i może być niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia. Dlatego zespół Oceniamy Deweloperów wspólnie z portalem Domek i Ogródek przygotował dla swoich czytelników praktyczny poradnik, który zawiera domowe sposoby na upały. Zapraszamy do lektury!
Nie każdy dom/lokal posiada klimatyzację. A nagrzewanie lokalu w upały zależy od wielu czynników m.in.: grubości ścian, piętra, konstrukcji budynku czy jego położenia geograficznego/urbanistycznego. Najgorzej mają oczywiście mieszkańcy najwyższych pięter w kamienicach i blokach pamiętających czasy PRL.
ZOBACZ TEŻ: WSZYSTKIE NASZE PORADNIKI TECHNICZNE I DOMOWE [KLIKNIJ TUTAJ]
Domowe sposoby na upały. Musisz poznać te metody
Jak schłodzić wnętrze mieszkania? Warto na początku skorzystać z technologii. Można kupić wiatraczek lub wentylator. Wbrew pozorom nie jest to drogi sprzęt. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Oczywiście w sezonie może być nieco drożej. Sam wiatrak nie obniży temperatury, tylko sprawi, że będzie większy przewiew. Dlatego warto tu zastosować pewien trik. Otóż przed wiatrakiem warto postawić… zamrożoną butelkę wody. Dzięki temu rozprowadzane przez wiatrak powietrze będzie chłodniejsze.
Jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu innym domowym sposobem na upały jest… napełnienie wanny możliwie najzimniejszą wodą. Zwłaszcza z lodem jeśli mamy taką możliwość. Zimna woda ochłodzi powietrze i pochłonie trochę gorąca.
Podczas upałów często otwieramy na oścież wszystkie okna. Ale uwaga! To może być pułapka! Jeśli temperatura wewnątrz mieszkania jest niższa od tej na zewnątrz nie warto tego robić. W ten sposób sprawimy, że gorące powietrze wleci do mieszkania. Dlatego jeśli w lokalu mamy chłodniej to czasem warto zasłonić okna i ich nie otwierać. Dzięki temu promienie słoneczne nie dostaną się do środka. Wieczorem, gdy temperatura powietrza trochę spadnie, warto wywietrzyć mieszkanie.
Warto też wspomnieć o czynnościach i urządzeniach, które podwyższają temperaturę w lokalu. Unikajmy smażenia w upały (jeśli nie mamy okapu) i odłączmy od zasilania urządzenia, które się nagrzewają. Mowa tu np. o wszelkich ładowarkach czy akumulatorach i komputerach stacjonarnych.
[Dalsza część tekstu pod materiałem wideo]
Jak się ochłodzić w domu? Oto nasze rady
Zdarza się, że mimo naszych starań temperatura w mieszkaniu nie spadnie do satysfakcjonującego nas poziomu. Co wtedy zrobić? Warto, żebyśmy sami siebie się ochłodzili. Dobrym rozwiązaniem jest picie dużej ilości wody oraz wzięcie chłodnego prysznica.
Zdarza się, że temperatura w naszym wnętrzu jest nie do wytrzymania. Dzieje się tak głównie np. na ostatnich piętrach starych bloków. Co wtedy zrobić? Najrozsądniejszym wyjściem jest udanie się (oczywiście jeśli mamy taką możliwość) do gęsto zalesionego parku lub klimatyzowanego lokalu i przeczekanie tam upalnego dnia.
ZOBACZ TEŻ: NIE RADZISZ SOBIE Z OWADAMI W DOMU? POZNAJ NASZE SPOSOBY [KLIKNIJ TUTAJ]
Domowe sposoby na upały. Jak sobie radzisz z gorącem? Podziel się swoimi pomysłami w sekcji komentarzy pod tekstem!