Jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny mieszkań? „Możemy mówić o spekulacji”

Jak wojna na ukrainie wpłynie na ceny mieszkań?
Jak wojna na ukrainie wpłynie na ceny mieszkań? Źródło: Pixabay.com/TheHilaryClark

Tragiczne chwile przeżywa Ukraina, który w została brutalnie zaatakowana przez putinowską Rosję. Wojna za naszą wschodnią granicą oznacza poważne zawirowania w polskiej gospodarce. Również na rynku nieruchomości. Jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny mieszkań w Polsce? – Wyraźnie zaznaczam, że mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją w historii i możemy mówić o spekulacji, a nie o realnej analizie opartej na racjonalnych czynnikach – powiedział nam prezes firmy Money4You, doradca finansowy Adam Matusik.

Przypomnijmy, że Rosja zaatakowała Ukrainę wczesnym świtem 24. lutego. Już od pierwszych godzin inwazji tłumy Ukraińców zaczęły uciekać w stronę polskiej granicy licząc na schronienie przed skutkami wojny. Będą musieli gdzieś zamieszkać, a to wraz z jednoczesnym wycofywaniem się inwestorów z sektora nieruchomości może wywołać niespodziewane skutki.

Nasz rozmówca podkreśla, że jest za wcześnie, żeby wyciągać jednoznaczne wnioski na temat możliwych wahań cenowych na rynku mieszkaniowym.

ZOBACZ TEŻ: WYSOKIE STOPY PROCENTOWE. CO TO OZNACZA DLA RYNKU NIERUCHOMOŚCI? [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny mieszkań w Polsce? „Różne czynniki wchodzą w grę”

– Konflikt zbrojny tuż przy na naszej granicy z całą pewnością spowoduje odpływ zamożnych, zagranicznych inwestorów z naszego rynku nieruchomości. Przede wszystkim chodzi o duży kapitał inwestycyjny, który skupia się na minimalizowaniu ryzyka, polska giełda pierwszego dnia po inwazji spadła ok. 10%, dużo więcej niż np.: giełda niemiecki, tak reagują duzi inwestorzy. To sprawi, że np.: z naszego kraju mogą wycofać się fundusze inwestujące na całym świecie w nieruchomości – wybiorą po prostu inne, mniej „frontowe” państwo. Ale to jedna strona metalu. Z drugiej strony sam konflikt na Ukrainie nie powinien odstraszyć Polaków od zakupu nieruchomości, a odpływ kapitału zagranicznego i wysokie stopy procentowe powinny obniżyć nieco wyśrubowane obecnie ceny – powiedział nam Adam Matusik.

Musimy też pamiętać, że masa obywateli Ukrainy będzie szukała u nas schronienia przed wojną. Wiele z nich będzie chciało kupić lub wynająć mieszkanie w Polsce. To może spowodować wzrost cen najmu mieszkań.

– Pojawią się potrzeby mieszkaniowe po stronie napływającej ludności z Ukrainy – uchodźcy z Ukrainy będą musieli gdzieś mieszkać, a przytłaczająca część tych ludzi nie ma pieniędzy na zakup gotówkowy nieruchomości i nie dostanie w pierwszym okresie kredytu. Ci, którym uda się wytransferować pieniądze ze swojej ojczyzny będą chcieli w Polsce nabyć nieruchomość, będzie to jednak mniejszość, przede wszystkim pojawi się bardzo duży rynek najmu. To sprawi, że ceny najmu wzrosną, a inwestycja w mieszkanie pod najem ponownie będzie atrakcyjna na Polaków, rynek ponownie się ożywi. Oczywiście to jest spekulacja, sytuacja jest dynamiczna, ale to możliwy scenariusz – powiedział nam komentator rynku nieruchomości – wyjaśnił komentator rynku nieruchomości.

ZOBACZ TEŻ: FUNDUSZE NIERUCHOMOŚCIOWE ZNIKNĄ Z POLSKIEGO RYNKU? TO DOBRA WIADOMOŚĆ! [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na ceny mieszkań? Co sądzisz o konflikcie za naszą wschodnią granicą? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *