MILIARDY euro! Wiemy, ile wydano na nieruchomości komercyjne w Polsce

Fundusze nieruchomościowe.
Fundusze nieruchomościowe. Źródło: janeb13/pixabay

Ten raport zaskoczył obserwatorów rynku nieruchomości. Okazuje się, że Polacy wydali nieco mniej, na ten konkretny segment, niż w zeszłym roku. Kwota jednak wciąż robi wrażenie! W nieruchomości komercyjne w Polsce w I półroczu 2021 roku zainwestowano około 2 miliardów euro – wynika z raportu CBRE. A to i tak o prawie połowę mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku, który był jednym z rekordowych.

Z czego wynikają spadki? Zdaniem ekspertów, analogiczny okres w 2020 roku był prawdopodobnie rekordowy. Zwłaszcza w pierwszym kwartale 2020 roku przezorni inwestorzy lokowali w ten sposób swoje oszczędności przed pandemią koronawirusa. W Polsce w II kwartale 2021 r. odnotowano spadki. W nieruchomości komercyjne zainwestowano 770 mln euro, podczas gdy rok wcześniej było to 1,2 mld euro. Tendencja w Polsce jest podobna do europejskiej. Polacy chętnie inwestują w nieruchomości magazynowe i logistyczne.

[ZOBACZ TEŻ] Domy w Warszawie. Mieszkańcy stolicy kupują na potęgę.

Inwestowanie w nieruchomości Komercyjne. Jak wygląda sytuacja w Europie?

W nieruchomości komercyjne w Europie w I półroczu 2021 r. zainwestowano 125,6 mld euro, czyli o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. Wydatki na nieruchomości komercyjne w Polsce to pojedyncze procenty w stosunku do wydatków naszych sąsiadów. Warto dodać, że zarówno w Polsce jak i reszcie Europy, rynek powoli wraca do normy sprzed pandemii i są już widoczne odbicia.

– W całej Europie zaobserwowaliśmy znaczny wzrost wolumenu inwestycji. Napawa to optymizmem i jest oznaką tego, że wracamy powoli do wyników sprzed pandemii. Widać wyraźnie, że na rynkach w większym stopniu zależnych od wyników sektora biurowego nastąpiło mniejsze odbicie niż w krajach z mocnymi sektorem logistycznym i mieszkaniowym. W Polsce odbicie jest nieco słabsze niż w Europie. Wynika z tego, że w 2020 r., pomimo pandemii poradziliśmy sobie świetnie, więc efekt niskiej bazy jest nieco mniejszy niż w innych krajach. Widać też, że wracamy do notowanych przed pandemią trendów związanych z tym, że pierwsza połowa r. jest słabsza niż druga. W całej Europie oczekujemy, że w drugim półroczu 2021 r. wolumen inwestycji będzie rósł, co w skali r. może dać wynik nawet o 5 proc. wyższy niż w 2020 r. – tłumaczy dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Przemysław Felicki, cytowany w komunikacie na portalu StockWatch.pl.

[ZOBACZ TEŻ] Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o rynku nieruchomości

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *