Która dzielnica w Warszawie jest najbezpieczniejsza, a która wręcz odwrotnie? Wbrew pozorom takie zestawienie może Cię zaskoczyć. Zdaniem mieszkańców – najniebezpieczniejsza jest Praga-Północ. Z suchych policyjnych statystyk wynika jednak, że najwięcej przestępstw popełnianych jest w centrum miasta. Jak ma się bezpieczeństwo do jakości życia w poszczególnych częściach stolicy? „Najniebezpieczniejsze dzielnice Warszawy. Tego nie wiesz o stolicy?” Zapraszamy do lektury.
Uspokajamy jednak, że Warszawa jest stosunkowo bezpiecznym miastem w porównaniu do miejscowości w innych częściach naszego kraju, nie wspominając już o zachodnioeuropejskich stolicach.
W rankingu najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana EUROPOLIS 2017 na pierwszym miejscu znalazła się właśnie Warszawa. Z badania wynikało, że aż 81 proc. mieszkańców stolicy czuje się w niej bezpiecznie. Niestety – są też dzielnice, które wciąż cieszą się złą sławą. Dzisiaj o nich pomówimy. Sprawdzimy też jak do opinii mieszkańców mają się policyjne statystyki.
ZOBACZ TEŻ: NAJGORSZE DZIELNICE WARSZAWY DO ZAMIESZKANIA. NAJNOWSZY RAPORT [KLIKNIJ TUTAJ]
Najniebezpieczniejsze dzielnice Warszawy. Co mówią mieszkańcy, a co policja?
Dane, którymi będziemy się posługiwać pochodzą sprzed kilku lat. Musimy pamiętać o tym, że pandemia i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się dość mocno wpłynęła na statystykę negatywnych zjawisk społecznych (m.in. przestępstw).
Dość wiarygodne dane na temat opinii mieszkańców Warszawy o bezpieczeństwie możemy znaleźć na portalu Otodom.pl. Serwis przygotował takie zestawienie na rok 2020. Co ważne, w badaniu wzięło udział aż 120 tys. osób. I tak w 5-punktowej skali, (5=bezpiecznie, 1=niebezpiecznie), Warszawiacy i Warszawianki za najniebezpieczniejsze dzielnice uznali:
- Praga-Północ (3,45)
- Śródmieście (3,53)
- Ochota (3,66)
- Targówek (3,69)
- Włochy (3,69)
Co ciekawe, percepcja mieszkańców kompletnie rozjeżdża się z oficjalnymi statystykami dotyczącymi przestępstw. Tutaj wyraźnie najniebezpieczniejszą dzielnicą jest Śródmieście. Posłużyliśmy się danymi z 2019 roku – ostatniego przed wybuchu pandemii.
W całym 2019 roku stołeczna Policja potwierdziła, że na Śródmieściu popełniono aż 7810 przestępstw o charakterze kryminalnym! W większości były to kradzieże lub awantury w godzinach nocnych.
Dużym zaskoczeniem jest pozycja Pragi-Północ w policyjnych statystykach. Jeśli chodzi o liczbę popełnionych przestępstw, to w 2019 roku znajdowała się ona dopiero na 5. Miejscu zestawienia. Wyprzedziła ją…m.in. Wola.
Z kolei mieszkańcy Pragi-Południe oceniają ją za bezpieczną dzielnicę. To ciekawostka. W 2019 roku policja odnotowała tutaj aż 3810 co daje tej dzielnicy II miejsce w zestawieniu.
ZOBACZ TEŻ: TE MIESZKANIA W WARSZAWIE SĄ NAJTAŃSZE. ZASKAKUJĄCY RAPORT [KLIKNIJ TUTAJ]
Stołeczne „sypialnie” stolicy. Tu jest najbezpieczniej
Najbezpieczniej czuli się mieszkańcy warszawskich „sypialni” – czyli dzielnic położonych z dala od centrum, w których dominuje głównie zabudowa rodzina. W badaniu portalu Otodom mieszkańcy Warszawy stwierdzili, że najbezpieczniejsze części miasta to:
- Wilanów (4,28)
- Ursynów (4,26)
- Wesoła (4,21)
- Żoliborz (4,11)
- Ursus (4,08)
Te dane mniej-więcej pokrywają się z oficjalnymi policyjnymi statystykami. Wynika z nich, że najbezpieczniejsze dzielnice to: Wesoła (274 przestępstw stwierdzonych w 2019 roku), Rembertów (290 przestępstw), Wilanów (403 przestępstwa), Ursus (615 przestępstw) i Żoliborz (874 przestępstwa).
UWAGA! Należy pamiętać, że przestępstwo nie jest równe przestępstwu. Wymieniając Najniebezpieczniejsze dzielnice Warszawy musimy pamiętać, że np. na Pradze-Południe plagą są kradzieże części samochodowych i wandalizm. Z kolei w pozornie bezpiecznych i bogatych dzielnicach statystycznie częściej dochodzi np. do kradzieży z włamaniem, w której rabusiom udało się ukraść np. mienie o znacznej wartości.
ZOBACZ TEŻ: NAJDROŻSZE DZIELNICE STOLICY. TO MOŻE CIĘ ZASKOCZYĆ [KLIKNIJ TUTAJ]
Najniebezpieczniejsze dzielnice Warszawy. Dane policji kontra opinie mieszkańców
Skąd duża rozbieżność między policyjnymi statystykami a percepcją mieszkańców? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Pamiętajmy, że ludzie często myślą stereotypami. Praga-Północ w zasadzie od jej powstania aż do drugiej dekady XXI wieku była miejscem stosunkowo niebezpiecznym. Obecnie okolica ta przeżywa prawdziwy renesans, a coraz więcej ludzi decyduje się w niej zamieszkać.
Warto też zauważyć, że duże znaczenie ma gęstość zaludnienia. Nieprzypadkowo dwie najniebezpieczniejsze dzielnice Warszawy to rejony, w których ilość mieszkańców na kilometr kwadratowy jest bardzo wysoka.
No i musimy pamiętać, że Śródmieście to imprezowe centrum Warszawy. Tutaj nocami alkohol leje się strumieniami co prowadzi do częstych burd i awantur. Dość często w okolicach klubów nocnych policja zatrzymuje młodych ludzi z narkotykami co „podbija” statystyki.
Generalnie z roku na rok widać poprawę bezpieczeństwa w Warszawie. Statystyki mówią, że mieszkańcy stolicy czują się coraz bezpieczniej. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma, a policjanci i politycy samorządowi coraz lepiej będą sobie radzić z samorządami.
ZOBACZ TEŻ: DZIEJE SIĘ W WARSZAWIE. ZOBACZ NAJNOWSZE WIADOMOŚCI [KLIKNIJ TUTAJ]
NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE DZIELNICE WARSZAWY. CZY CZUJESZ SIĘ BEZPIECZNIE W STOLICY? PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W SEKCJI KOMENTARZY POD TEKSTEM.