Wykładziny i panele z tworzywa są już passe. W Polsce zapanowała moda na podłogi z drewna. Uważamy, że drewno to jeden z najwdzięczniejszych materiałów wśród tych, które można wybrać na pokrycie podłogi w domu czy mieszkaniu. Dlatego wspólnie z firmą Perfect Space przybliżymy Wam ten temat i podzielimy się radami, jaką podłogę i jaki gatunek drewna wybrać. Zapraszamy do lektury.
Zanim przejdziemy do sedna zaznaczmy, że wybór rodzaju pokrycia na podłogę w domu czy mieszkaniu nie powinien być przypadkowy. Wybranej podłogi nie zmienimy przecież tak łatwo i szybko, jak mebli czy dodatków. Dlatego, aby uniknąć kosztowego dla kieszeni i męczącego dla oka błędu, tak istotne jest, aby dobrze przemyśleć to, co nam się podoba, pamiętając że przy wyborze podłogi z drewna ważne są zarówno indywidualne upodobania, jak i styl wnętrza oraz funkcjonalność.
Zobacz też: Domek i Ogródek. Porady, inspiracje i wiele więcej [CZYTAJ TUTAJ]
Podłogi z drewna. Dlaczego warto?
Drewno jest uniwersalnym materiałem. Przeżywa ono prawdziwy renesans. Drewno daje niesamowite wrażenia estetyczne i wizualne, co więcej – odpowiednio dobrane nadaje się do każdego wnętrza. Drewniane elementy mogą być jednym z kluczowych elementów, które charakteryzują styl wnętrza, jak i wtapiać się w tło będąc idealnym tłem dla mebli i dodatków.
Czym jest twardość podłogi z drewna? Wyjaśniamy
Każdy gatunek drewna ma swoją klasę ścieralności określaną przez symbole wyrażone w skali Brinella (1,6-7,0) lub Janki (I-VI). W obu skalach im wyższa liczba, tym większa twardość, a co za tym idzie – odporność na ścieranie.
Niestety, w ślad za większą trwałością idzie wyższa cena. Montaż solidnej podłogi może nas solidnie uderzyć po kieszeni (szczególnie przy dzisiejszych cenach materiałów). Dlatego warto rozplanować, jakie podłogi mają znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach.Możemy trochę „zdywersyfikować” rodzaj drewna w podłogach w zależności od pomieszczenia. Jeżeli wśród domowników są dzieci lub są zwierzęta, wtedy zawsze zarekomenduję podłogę o klasie przynajmniej 3,7 (w skali Brinella). Taki rodzaj pokrycia powinien się znaleźć przede wszystkim w strefie dziennej – m.in. w salonie czy przedpokoju. Z kolei w sypialni, garderobie i innych pomieszczaniach ze strefy nocnej lub rzadziej uczęszczanej wystarczy podłoga o niższej klasie.
Istotna jest też grubość drewnianych paneli. Najlepsza jest 7-9 mm. Lepszej jakości deski posiadają też wbudowaną warstwę wygłuszającą. Warto rozważyć, czy opłaca nam się kupić taki materiał zamiast montowania podkładów wygłuszających.
Ważna jest też konstrukcja desek. Naszym zdaniem, najlepszą są takie z litego drewna. Są one najładniejsze i doskonale tłumią wszystkie hałasy. Niestety, jest to opcja najdroższa. Jeśli mamy mniejszy budżet warto rozważyć deski trójwarstwowe, które są zrobione z kilku cieńszych warstw.
O wysokich cenach materiałów budowlanych informowaliśmy TUTAJ.
Olej czy lakier? Ważna decyzja
Rodzaj, grubość i jakość drewnianej podłogi, to nie wszystko o czym musimy pamiętać. Ważny jest też sposób zabezpieczenia drewna. Wśród głównych rodzajów wykończenia znajdziemy m.in. lakier i olej.
Dedykujemy podłogę olejowaną tym, którzy cenią sobie estetykę ponad trwałość. Podkreśla ona naturalny charakter drewna, ale jest mniej odporna na zarysowania, wgniecenia oraz ewentualne zaplamienia. Zaletą jest jednak to, że pozwala na samodzielną, miejscową regenerację.
Z kolei podłoga lakierowana zachowuje nieco mniej naturalny wygląd drewna. Zdecydowanie trudniej jednak jest ją zarysować, poza tym nie wymaga okresowej konserwacji. Uważamy, że jest to idealne rozwiązanie dla domu, w którym mieszka ruchliwy piesek albo gromadka małych dzieci.
Drewno europejskie czy egzotyczne? Zdecyduj sam!
Wybór gatunku drewna, z którego chcemy mieć podłogę, to już główniekwestia estetyczna. Tutaj należy dobrać kolor i styl drewna do naszego gustu i stylu wykończenia mieszkania.
Z europejskich gatunków najpiększniejsze – naszym zdaniem – są: buk, dąb, jesion, grab oraz modrzew. Mniej standardowym wyborem, choć równie interesującym ze względu na usłojenie, kolorystykę i trwałość, są klon oraz jawor.
Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu coś „ekstra” to można wybrać bardziej egzotyczne gatunki. Tutaj polecamy orzecha amerykańskiego, merbau, czy wenge. Te gatunki znajdziesz spokojnie w internecie.
Materiał powstał przy współpracy z firmą Perfect Space
2 komentarze
Pingback:Mieszkanie na wynajem. Jak przygotować lokal? [PORADNIK]
Pingback:Ile kosztuje wykończenie kuchni? [PORADNIK] - Oceniamy Deweloperów