To już pewne. Radni Kalisza w głosowaniu podczas dzisiejszej sesji rady miasta zdecydowali, że mieszkańcy miasta będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Projekt uchwały w tej sprawie zainicjował prezydent miasta, Krystian Kinastowski. Uchwałę przygotował Wydział Finansowy.
Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości w kolejnym roku – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Miasta Kalisz. Więcej o tej sprawie pisaliśmy [TUTAJ].
Zwolnienie z podatku od nieruchomości za „zielone” budynki. Prezydent komentuje
Jeszcze przed decydującym głosowaniem w radzie miasta udało nam się uzyskać komentarz prezydenta miasta odnośnie projektu. – Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – przekazał dziennikarzom Oceniamy Deweloperów Krystian Kinastowski.
Kinastowski: Zwolnienie nie będzie stanowić dużego ubytku w budżecie miasta
Spytaliśmy się gospodarza Kalisza o wpływ tej zmiany na budżet miasta. – Kwota zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których wykonano zielony dach lub posiadających zieloną fasadę, w chwili obecnej jest niemożliwa do oszacowania. Nie prowadzono wyliczeń w tej sprawie, jednak kwota zwolnienia nie powinna stanowić dużego ubytku w dochodach z tytułu podatku od nieruchomości, gdyż będzie dotyczyła budynków mieszkalnych, dla których stawka podatku jest stosunkowo niska i obecnie wynosi 0,70 zł za metr – odpowiedział nam prezydent.
Naszym zdaniem, zmiany w Kaliszu to świetny przykład tego, że można forsować ekologiczne rozwiązania bez stosowania nakazów i zakazów. Przykładowo właściciel 200-metrowego domu, który posadzi na nim zieleń i uzyska dzięki temu zwolnienie z podatku od nieruchomości, zaoszczędzi rocznie około 140 złotych.
Jak Wam się podoba ekologiczna rewolucja w Kaliszu? Popieracie takie rozwiązanie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu pod tekstem.