Sky Tower sprzedany! Najwyższy wieżowiec we Wrocławiu i jednej z największych w Polsce znalazł nowego nabywcę. Dzisiaj Grupa Develia (dotychczasowy właściciel budynku) zawarła ze spółką należącą do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group umowę sprzedaży wszystkich należących do niej udziałów w projekcie Sky Tower we Wrocławiu. Cenę sprzedaży ustalono na 84,27 mln euro.
„Konsekwentnie realizujemy poszczególne cele strategii ogłoszonej na początku 2021 r. i wzmacniamy pozycję rynkową i finansową grupy Develia. Szybsza od pierwotnych założeń finalizacja sprzedaży Sky Tower jest jednym z kluczowych elementów strategii, który zwiększa możliwości inwestycyjne w najbardziej perspektywicznych obszarach” – powiedział po dokonaniu transakcji Andrzej Oślizło, prezes Develii cytowany przez Gazetę Wrocławską.
Sky Tower sprzedany. Szczegóły transakcji
Przedmiotem sprzedaży są wszystkie należące do grupy Develia udziały w prawie własności nieruchomości Sky Tower wynoszące 79,55%. Pozostałe udziały pozostaną w posiadaniu właścicieli wydzielonych lokali.
„Około 170 mln zł, które pozostanie po spłacie kredytu związanego z projektem Sky Tower, będziemy chcieli przeznaczyć na dający wyższe zwroty na kapitale rozwój działalności w segmencie deweloperskim i PRS oraz wypłatę dywidendy” – wyjaśnił Paweł Ruszczak, wiceprezes Develii.
O tym, że budynek Sky Tower zostanie sprzedany wiadomo było już od roku. Jednak dopiero teraz dopięto wszystkie szczegóły.
Najwyższy budynek biurowy we Wrocławiu. Wyjątkowy projekt
Sky Tower znajduje się we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 95. Jego wysokość całkowita to 212 metrów. Budynek składa się z aż 51 kondygnacji. Całość budowlani została wykonana w nowomodernizmie. Budowa obiektu trwała około 5 lat (2007-2012).
W wieżowcu już teraz działa dużo punktów usługowych, handlowych i przeróżnych atrakcji (m.in. szkoła tańca, kręgielnia i klub fitness. Dużą część powierzchni zajmują lokale biurowe.
Sky Tower wzbudził też wiele kontrowersji wśród samych Wrocławian. Mieszkańcy i społecznicy zarzucali jego twórcom, że gigantyczny budynek nie wpisuje się urbanistycznie w okolicę i psuje krajobraz. Był też problem z cieniem, który powodował, że okoliczne domostwa tonęły w mroku w ciągu dnia. Warto też dodać, że pierwotne plany budynku spotkały się z ostrą krytyką. Dlatego jego architektura została kompletnie zmieniona.