Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego? „Jest kilka sposobów”

Wojna na Ukrainie a ubezpieczenie nieruchomości
Wojna na Ukrainie a ubezpieczenie nieruchomości. Źródło: Pixabay.com/VisionPics

Ostatnie podniesienie stóp procentowych doprowadziło do kolejnych podwyżek rat kredytów hipotecznych. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość kredytobiorców zaciągnęła pożyczkę bez stałego oprocentowania. Na szczęście klient ma pewne pole manewru. Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego? O tym opowiada nam założyciel firmy Money4you, Adam Matusik. Ekspert finansowy zaproponował m.in. przeniesienie kredytu do innego banku.

Rada Polityki pieniężnej zdecydowała na początku marca o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Główna stawka wzrosła z 2,75 do 3,5 proc. Rata kredytu hipotecznego, zaciągniętego bez stałego oprocentowania, na kwotę 500 tys. zł urośnie o 236 zł – z 3339 zł do 3575 zł. Dla porównania przed pierwszą październikową podwyżką stóp rata w przypadku takiego kredytu wynosiła ponad 1200 zł mniej, bo 2322 zł.

Taki wzrost rat oznacza poważne kłopoty dla osób, które zdecydowały się wziąć pożyczkę ze zmiennym oprocentowaniem. Przeciętnym kredytobiorcom miesięczne raty, w ciągu pół roku, wzrosły o ponad tysiąc złotych. Czy mogą oni liczyć na jakąś pomoc? – Są sposoby na obniżenie rat kredytu hipotecznego – powiedział Adam Matusik w programie „Rozmowa tygodnia” na kanale Oceniamy Deweloperów TV.

ZOBACZ TEŻ: ADAM MATUSIK O CENACH MIESZKAŃ W KONTEKŚCIE WOJNY W UKRAINIE [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak obniżyć raty kredytu? Kilka rad eksperta

Podczas programu Matusik był pytany o kondycje portfeli osób, które zdecydowały się na kredyt hipoteczny. Ekspert stwierdził, że nie widać jeszcze masowych oznak niewypłacalności klientów banków, ale sytuacja może się zmienić. Wszystko zależy od tego, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne, drastyczne podwyżki stóp procentowych.

Zapytaliśmy eksperta finansowego o pole manewru klientów banku. Odpowiedział, że są sposoby na obniżenie rat kredytów. – Faktycznie, dzwonią do mnie klienci, którzy są przerażeni tymi podwyżkami i zastanawiają się, jak obniżyć raty kredytu. Na szczęście są na to pewne sposoby. Mówimy tu np. o refinansowaniu kredytów. Jest możliwość poszukania na rynku lepszej oferty od tej, którą zaproponował nam nasz bank. Dzięki temu możemy np. przenieść kredyt tam, gdzie będzie od niego pobierana niższa marża – powiedział nam doradca finansowy. Zaznaczył, że wielu pożyczkobiorców sonduje już taką możliwość.

CAŁA ROZMOWA Z ADAMEM MATUSIKIEM:

Podwyżka stóp procentowych, wyższe raty kredytów, ceny paliw, inflacja i wojna w Ukrainie. [Wywiad]

Inna opcja to indywidualne negocjacje z bankiem w sytuacji niewypłacalności klienta. Matusik zaznaczył, że banki mają obecnie bardzo wysokie marże. Ekonomista uważa, że gdyby wielu klientów miało problemy ze spłatą zobowiązań, to banki mogłyby się zdecydować na obniżenie swojej prowizji, która obecnie jest bardzo wysoka.

ZOBACZ TEŻ: MAREK ZUBER: „NAJBLIŻSZE TYGODNIE BĘDĄ DECYDUJĄCE DLA RYNKU NIERUCHOMOŚCI [KLIKNIJ TUTAJ]

Refinansowanie kredytu. Co to znaczy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to najczęściej przeniesienie go do innego banku. Jak to w praktyce wygląda? Kredyt refinansowy to kredyt, który zaciągasz, by natychmiast spłacić inny kredyt. Transakcja zazwyczaj jest bezgotówkowa. Bank, w którym zaciągasz kredyt refinansowy, spłaca Twoje zobowiązania wobec banku, który udzielił Ci wcześniejszego kredytu. Do spłaty pozostanie Ci kredyt w innym banku, ale bardzo często jego warunki są korzystniejsze od poprzedniego.

Jest to niewątpliwie lepsze rozwiązanie od przedłużania okresu spłaty kredytu. Decydując się na taki wariant mielibyśmy mniejszą ratę, ale cała suma do spłaty najprawdopodobniej by wzrosła.

ZOBACZ TEŻ: MAREK ZUBER – ROZMOWA Z EKONOMISTĄ [KLIKNIJ TUTAJ]

Problemy ze spłatą kredytów hipotecznych? NBP nie widzi problemu

Naszego rozmówcę zaniepokoiła postawa Narodowego Banku Problemu. Zdaniem Matusika władze NBP nie dopuszczają do siebie myśli, że część osób może nie być w stanie spłacić swoich z obowiązani z powodu podwyżek stóp procentowych. – Po wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego widać, że Narodowy Bank Polski nie dostrzega jeszcze tego ryzyka – stwierdził ekonomista. Taka postawa szefa tej instytucji oznacza, że NBP w najbliższym czasie zrobi niewiele, żeby ulżyć zadłużonym Polakom. A raty kredytów będą rosły z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych…

JAK obniżyć RATY KREDYTU HIPOTECZNEGO. PODOBAŁ CI SIĘ NASZ MATERIAŁ? PAMIĘTAJ O POLUBIENIU NASZEGO PROFILU NA FACEBOOKU I SUBSKRYPCJI NASZEGO KANAŁU NA YOUTUBE. TO POZWOLI NAM ROZWIJAĆ NASZ PROJEKT. DZIĘKUJEMY!

ZOBACZ TEŻ: POZYTYWNY MOKOTÓW. RECENZJA INWESTYCJI DEWELOPERSKIEJ [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *