Świetne wyniki sektora budowlanego w styczniu! Branża bije rekordy

zmiany w przepisach budowlanych

Mimo pewnych trudności spowodowanych pandemią, wyniki sektora budowlanego w styczniu przebiły najbardziej pozytywne prognozy analityków! Produkcja budowlano-montażowa w cenach stałych zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była w styczniu wyższa aż o 20,8% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wyliczył Główny Urząd Statystyczny na podstawie danych z analizowanych okresów.

A co sądzili eksperci? Konsensus rynkowy przewidywał wzrost rzędu 4,6 proc. – poinformował portal Bankier.pl. Wpływ na taki niespodziewany wzrost miały m.in. czynniki pogodowe. „Układ trzech kluczowych wskaźników aktywności gospodarczej za styczeń idealny. Solidna produkcja przetwórstwa dobrze świadczy o eksporcie, fantastyczna produkcja budowlana sygnalizuje dużą siłę odbicia inwestycji, a sprzedaż detaliczna nie wskazuje na nadmierny boom konsumpcyjny” – skomentował dla Bankier.pl Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

ZOBACZ TEŻ: HOSSA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI [KLIKNIJ TUTAJ]

Wyniki sektora budowlanego w styczniu 2022 roku. Wyliczenia GUS

Wyniki sektora budowlanego
Wyniki sektora budowlanego. Źródło: GUS

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do stycznia 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków – o 39,0%, w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne – o 14,7%, zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej
i wodnej – o 7,6%.

W stosunku do grudnia ub. roku zaobserwowano zmniejszenie wartości prac budowlano-montażowych o 70,8% wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Spadki odnotowały również jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne – o 51,5% oraz podmioty specjalizujące się w budowie budynków – o 37,3%.  

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w styczniu br. (w cenach stałych), w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015, wyniosła 79,4.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 18,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 19,0% wyższym w porównaniu z grudniem 2021 roku – podsumował GUS.

ZOBACZ TEŻ: CO SIĘ BUDUJE W WARSZAWIE? CZYTAJ NA WWW.OCENIAMYDEWELOPEROW.PL [KLIKNIJ TUTAJ]

WYNIKI SEKTORA BUDOWLANEGO W STYCZNIU. CO SĄDZISZ O KONDYCJI POLSKIEJ BRANŻY BUDOWLANEJ? PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU POD TEKSTEM.

ZOBACZ TEŻ: KRADZIEŻE MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. JAK SIĘ PRZED NIMI UCHRONIĆ ZOBACZ NASZ PORADNIK TECHNICZNY [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *