To może być najprostszy i najtańszy na zwiększenie liczby mieszkań w Polsce! Posłowie pracują nad przepisami o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych. Tekst projektu czeka już na decyzję rządu – donosi „Rzeczpospolita”.
Więcej mieszkań dzięki zmianom przepisów? Trwają prace nad projektem, który umożliwi przeobrażenie lokali i budynków komercyjnych na nieruchomości mieszkalne.
Zanim specustawą zajmie się Sejm i Senat, projekt musi przejść przez stały Komitet Rady Ministrów. Na tym etapie prac to jednak czysta formalność. Tym samym projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych ma szansę wejść w życie w I kw. 2023 roku. Z końcem roku resort rozwoju dopina przygotowywane od miesięcy w mniejszym lub większym stopniu związane z mieszkalnictwem – czytamy w „Rz”.
Więcej mieszkań dzięki zmianom przepisów? Co zmieni nowe prawo?
Ustawa zakłada czasowe wprowadzenie ułatwień w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku biurowego lub handlowego na cel mieszkalny. Chodzi o przypadki, w których konieczna jest przebudowa umożliwiająca zmianę sposobu użytkowania. Będzie to możliwe przez dwa lata od wejście nowej ustawy w życie, co ważne bez pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Wyjątkiem będzie zmiana konstrukcji budynku, jako newralgiczna dla jego stabilności i bezpieczeństwa – to nadal będzie wymagało nadzoru.
Zaznaczmy, że nowe przepisy będą jedynie tymczasowe. Minister rozwoju Waldemar Buda podkreślił, że zaproponowane rozwiązania będą doraźne, a nie systemowe. Z nowych przepisów będzie można korzystać jedynie „w związku z reagowaniem” na skutki pandemii oraz napływu uchodźców w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
W tekście „Rz” czytamy, że w ramach projektu szykowane są też zabezpieczenia dla potencjalnych nabywców takich lokali. Mowa m.in. o objęciem ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego części umów, które zobowiązują inwestora do późniejszego wyodrębnienia przyszłego lokalu mieszkalnego na własność nabywcy.
Komentarz naszej redakcji
Kierunek zmian jest bardzo słuszny. Redakcja portalu „Oceniamy Deweloperów” od wielu miesięcy apeluje o poważne zainteresowanie się tematem nieużywanych budynków komercyjnych, które relatywnie tanio mogłyby zostać zamienione na mieszkalne. To najprostszy i najtańszy sposób
Niepokojąca jest natomiast zapowiedź o tymczasowości przepisów. Nieużytkowane budynki komercyjne, zwłaszcza te starsze, to dość pokaźny zasób nieruchomości, które mogłyby zostać przeznaczone na np. tanie mieszkania na wynajem. Część z nich nadawałaby się do użytku przez kilkadziesiąt lat. Niestety, zapowiedź „doraźnego” korzystania z tych przepisów może oznaczać, że w obliczu katastrofy mieszkalnictwa w Polsce, rząd lub samorządy będą z pomocą tej ustawy tworzyły getta dla najbiedniejszych Polaków lub uchodźców z Ukrainy w blaszanych budynkach na obrzeżach miast.