Mniejszy popyt spowodował zmniejszenie wolumenu budowanych mieszkań w dużych miastach. Okazuje się jednak, że trend ten nie dotyczy mniejszych miejscowości na prawach powiatu. Jak zauważył portal Gethome.pl są miejsca, w których liczba budów jest większa od zeszłorocznej. Dlaczego deweloperzy chętniej budują w małych miastach?
– Analitycy i eksperci mieszkaniowi skupiają uwagę na największych metropoliach, w których popyt na mieszkania jest największy. A przecież deweloperzy budują je także w mniejszych miastach. Wygląda na to, że w wielu z nich rynek mieszkaniowy jest odporny na podwyżki stóp procentowych. Może o tym świadczyć liczba mieszkań, których budowę rozpoczęły w tym roku lokalne firmy deweloperskie – powiedział ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
ZOBACZ TEŻ: ZMIANY NA RYNKU MIESZKANIOWYM. KONIEC DUŻEGO POPYTU? [KLIKNIJ TUTAJ]
Deweloperzy budują w małych miastach. Gdzie najwięcej?
Jak czytamy na portalu Forsal.pl, Wielgo zwraca uwagę na duże ożywienie budownictwa deweloperskiego w niektórych powiatach okalających największe metropolie. W przypadku Warszawy są to powiaty miński i wołomiński, Poznania – poznański, Gdańska – gdański, a Wrocławia – świdnicki i średzki. Wiele osób kupuje mieszkania w podmiejskich lokalizacjach, bo średnia cena metra kwadratowego jest tam dużo niższa niż w mieście. Np. w okolicach Warszawy najtańsze nowe mieszkania są do kupienia w powiecie wołomińskim – średnia cena m kw. wynosi tu „tylko” ok. 7,6 tys. zł, czyli jest ona aż o 44% niższa od średniej warszawskiej.
Pełne zestawienia możecie zobaczyć tutaj:
ZOBACZ TEŻ: BOOM NA DOMY W Warszawie. DANE ROBIĄ WRAŻENIE [KLIKNIJ TUTAJ]