Z ostatniej chwili! Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce. Stopa referencyjna pójdzie w górę o 100 punktów bazowych – do 4,50 procent. Warto zaznaczyć, że to najwyższy poziom od listopada 2012 roku.
Stopy procentowe NBP po dzisiejszej decyzji:
– stopa referencyjna 4,50 proc. w skali rocznej
– stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej
– stopa depozytowa 4,00 proc. w skali rocznej
– stopa redyskonta weksli 4,55 proc. w skali rocznej
– stopa dyskontowa weksli 4,60 proc. w skali rocznej.
ZOBACZ TEŻ: WYŻSZE STOPY PROCENTOWE. EKSPERT TŁUMACZY, CO TO OZNACZA DLA GOSPODARKI [KLIKNIJ TUTAJ]
Duży wzrost stóp procentowych. Komentarz NBP już wkrótce
Tak duży wzrost stóp procentowych zaskoczył analityków i ekspertów. Ekonomiści uważali, że stopy procentowe mogą wzrosnąć o 0,5-0,75 punktu procentowego. Dzisiaj okazało się, że stopy pójdą w górę aż o 1 pkt proc!
Na czwartek na godz. 15:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Podczas spotkania z dziennikarzami szef NBP wyjaśni czemu RPP zdecydowała się na tak radykalny krok.
Stopy procentowe ostro w górę. Co to oznacza dla zwykłego Polaka?
To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych w ciągu ostatnich miesięcy. Do tej pory najwyższa. Co taki ruch oznacza dla zwykłego Polaka? Niestety, nie mamy dobrych informacji. Z powodu dwucyfrowej inflacji trzymanie pieniędzy na lokatach w dalszym ciągu przynosić będzie straty.
Wzrosną też koszty uzyskania i spłacania kredytu hipotecznego. Przypomnijmy, że większość polskich kredytobiorców zdecydowała się na pożyczkę ze zmiennym oprocentowaniem. Z kolei wzrost stóp procentowych oznacza, że duża część naszego społeczeństwa straci zdolność na zaciągnięcie pożyczki.
Są też dobre informacje. Zdaniem analityków i ekonomistów tak drastyczna podwyżka nie przejdzie bez echa na rynku mieszkaniowego. – Oznacza to spadek cen nieruchomości – napisał na Twitterze doktor ekonomii i finansów UO, Tomasz Wyłuda.
Duży wzrost stóp procentowych. Co sądzisz o decyzji RPP? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy pod tekstem: