Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski. Rośnie popyt na magazyny

Firmy z Ukrainy przenoszą się do Polski
Firmy z Ukrainy przenoszą się do Polski. Źródło: Pixabay.com/Skitterphoto

Biura i powierzchnie magazynowe cieszą się coraz większym powodzeniem, a galerie handlowe tracą – tak jednym zdaniem można podsumować obecną sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych. Widoczne jest też zjawisko polegające na tym, że Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski. – Czasy dla inwestujących w nieruchomości komercyjne są dobre, ale trzeba zdywersyfikować obszar swojej działalności – powiedziała w rozmowie z portalem Oceniamy Deweloperów przedstawicielka biura Wilsons Nieruchomości, Magda Borys.

Rynek nieruchomości komercyjnych ma za sobą ciężkie chwile. Najpierw pandemia, a teraz wojna. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do studia Oceniamy Deweloperów TV gościa, który opowie nam jak obecnie wygląda sytuacja w tym sektorze. Wnioski? Na rynku można zaobserwować kilka zaskakujących zjawisk. – Widać ogromne zainteresowanie powierzchniami magazynowymi. Z drugiej strony obserwujemy coraz niższe zainteresowanie lokalami w galeriach handlowych. Ukraińskie i zagraniczne firmy przenoszą się do Polski z terenów objętych wojną – powiedziała nam agentka.

ZOBACZ TEŻ: CENY MIESZKAŃ A WOJNA NA UKRAINIE. MAMY KOMENTARZ EKSPERTA [KLIKNIJ TUTAJ]

Ekspertka: Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski

Największe zaskoczenie? Widoczny ruch w sektorze lokali biurowych i gastronomicznych. – Pandemia nie zniszczyła sektora biurowego. Wszystko dlatego, że pracodawcy wolą jednak model pracy stacjonarnej. Korporacje stawiają teraz na nowoczesne biura – wyjaśniła ekspertka. – Ruch w tym sektorze spowodował też odpływ ukraińskich i międzynarodowych firm z państwa, w którym toczy się wojna. Te firmy z Ukrainy przenoszą się do Polski. Co ciekawe, w przypadku firm Ukraińskich, mówimy raczej o niewielkich lokalach, które można przearanżować na biura. Średnie i małe firmy ukraińskie nie szukają siedzib w wielkich biurowcach. Jestem pod wrażeniem pracowitości i determinacji tych przedsiębiorców z Ukrainy – sprecyzowała pośredniczka. Borys dodała, że małe ukraińskie firmy szukają w dużych polskich miastach małych lokali blisko centrum np. nadających się do prowadzenia gastronomi.

Rynek nieruchomości komercyjnych. W co warto teraz inwestować? [WYWIAD]
Zobacz całą rozmowę: Nieruchomości komercyjne a wojna na Ukrainie

Widać jednak, że ten popyt nie rozwija się równomiernie. Przykładowo deweloperzy ze wschodniej części naszego kraju (Lublin, Białystok), narzekają na niskie zainteresowanie klientów dużymi powierzchniami biurowymi. Być może część potencjalnych inwestorów obawia się wynająć biuro zbyt blisko granicy kraju, w którym toczy się wojna.

ZOBACZ TEŻ: NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE A WOJNA NA UKRAINIE. EKSPERT: INWESTORZY NIE POWINNI SIĘ BAĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Rynek magazynowy największym zwycięzcą pandemii. Centra handlowe oberwały najmocniej

Najwięcej na ostatnich wydarzeniach (pandemia i wojny), zyskał sektor lokali magazynowych. Zwłaszcza tych mniejszych w granicach administracyjnych większych miast. – Magazyny to sektor nieruchomości, który się w tej chwili rozwija najszybciej. Wynajmują się nawet powierzchnie magazynowe, które nie zostały jeszcze ukończone – zdradziła Magdalena Borys.

Ekspertka wyjaśniła, że za te świetne wyniki w tym sektorze odpowiada… pandemia. Na skutek konieczności siedzenia w domach i zamknięcia sklepów Polacy coraz chętniej robili zakupy w internecie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polska stała się krajem buforowym między wolnym światem a ogarniętą wojenną pożogą Ukrainą. – Klienci zmienili preferencje zakupowe. Największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie magazyny w centrach miast. Tutaj jest wielki popyt a podaż praktycznie zerowa. Firmom deweloperskim nie opłaca się stawiać tego typu obiektów – powiedziała nam agentka.

Pani Magda zdradziła nam, że na skutek zmiany trendów zakupowych wśród Polaków straty odnotowują galerię handlowe.

ZOBACZ TEŻ: SEKTOR BIUROWY. PANDEMIA NAMIESZAŁA NA RYNKU [KLIKNIJ TUTAJ]

Przyszłość na rynku nieruchomości komercyjnych. Co nas czeka?

Czy możemy przewidzieć jak będzie kształtował się rynek nieruchomości komercyjnych w najbliższych miesiącach? Nasza rozmówczyni zauważyła, że wszystko zależy od tego, ile czasu potrwa konflikt w Ukrainie i jak będzie się on rozwijał. – W moim zdaniem w sektorze magazynowym niewiele się zmieni. Więcej osób oznacza więcej konsumentów. Podejrzewam więc, że sektor logistyczny będzie się rozwijał. Wyższe ceny paliw wymuszą wynajmowanie powierzchni jak najbliżej miejsca dystrybuowania produktów. W sektorze biurowym zmniejszy się prawdopodobnie skala zjawiska tzw. podnajmów – wyjaśniła Borys.

Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski. Co sądzisz o obecnej sytuacji w sektorze nieruchomości komercyjnych? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy pod tekstem.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *