Jak podatek katastralny wpłynie na ceny mieszkań? To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto rozważa zainwestowanie swoich środków w nieruchomości lub już to zrobił. Nie ma wątpliwości, że będzie to danina
Uspokajamy, że rząd (przynajmniej na razie) nie zamierza wprowadzić podatku katastralnego. – Monitorujemy sytuację na rynku mieszkaniowym i analizujemy różne rozwiązania. W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie. Nie ma jednak żadnych planów wprowadzania podatku katastralnego – poinformowało niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Wiele jednak wskazuje na to, że taka danina zostanie wprowadzona w bliskiej lub dalekiej przyszłości. Politycy czekają tylko na odpowiedni moment do jego wprowadzenia – uważa prezydent Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.
Niewielkim plusem jest to, że gdyby doszło do wprowadzenia takiego podatku, zapłaciłyby go prawdopodobnie tylko osoby, które posiadają więcej niż jedno mieszkanie.
Zobacz też: Podatek katastralny. Sprzeczne doniesienia z rządu [CZYTAJ TUTAJ]
Podatek katastralny. Co to właściwie jest?
Żeby wyrobić sobie opinię na temat podatku katastralnego trzeba wiedzieć jak on działa. Kataster to po prostu roczny podatek wyliczany na podstawie rynkowej wartości nieruchomości. Na przykład 1 proc. podatek katastralny oznacza, że właściciel mieszkania o wartości 400 000 złotych musiałby rocznie zapłacić 4 tysiące złotych.
Podatek ten jest często zróżnicowany od ilości i rodzaju nieruchomości. Mieszkania są zazwyczaj wyżej opodatkowane od ziemi rolnej lub nieużytków.
Przy katastrze wprowadzana jest też często progresja podatkowa. Przykładowo to oznacza, że właściciel trzech lokali zapłaci procentowo wyższy podatek od posiadacza dwóch mieszkań.
Zobacz też: Podatek od nieruchomości. Będzie drożej [CZYTAJ TUTAJ]
Jak podatek katastralny wpłynie na ceny mieszkań? Sprzeczne opinie ekonomistów
Skuteczność i zasadność podatku katastralnego dzieli komentatorów i ekspertów. Pozytywnie o wpływie tej daniny na uspokojenie rynku wypowiada się Profesor Bogumił Brzeziński, szef Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, członek rady naukowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych. – W Polsce należy wprowadzić podatek katastralny – powiedział. Zwolennicy tej daniny argumentują, że „kataster” usprawni uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, czy da wsparcie rozwoju jednostek terytorialnych. Ponadto ma on zapewnić łatwiejszy dostęp do mieszkań osobom mniej zamożnym.
Innego zdania jest Andrzej Sadowski. – Rząd pomija oczywistość, że nasze społeczeństwo jest ciągle na dorobku i dopiero buduje swój materialny dobrobyt oraz stan posiadania. Wprowadzenie kolejnego tak znaczącego podatku, podobnie jak wcześniej od zysków z oszczędności (podatek od zysków kapitałowych – red.) jest najzwyczajniej niemoralne – powiedział ekonomista w rozmowie z „Oceniamy Deweloperów”. Jego zdaniem, żeby obniżyć ceny mieszkań w Polsce rząd powinien zlikwidować zbędne regulacje, które obowiązują przy budowie budynków. – Każdy podatek jest przerzucany na konsumenta. Fundusze inwestycyjne, które dzisiaj są rosnącym właścicielem mieszkań w Polsce dopiszą kolejne podatki płacone od posiadania pustostanów polskiemu obywatelowi przy sprzedaży lub wynajęcia lokalu – zauważył prezydent centrum im. Adama Smitha.
Zobacz też: Zmiany na rynku nieruchomości? Komentarz eksperta [CZYTAJ TUTAJ]
Wątpliwa skuteczność podatku katastralnego
Jak podatek katastralny wpłynie na ceny mieszkań? Warto zwrócić uwagę, że… w innych krajach nie spełnił on swojej roli. Przykładowo w Niemczech danina ta wynosi od 0.26 do 1 proc. wartości nieruchomości. Efekt? W Berlinie mieszkania zostały wykupione przez fundusze inwestycyjne i natychmiast podniesiono ceny ich wynajmu i sprzedaży! Efekt końcowy był taki, że w referendum Berlińczycy zażądali od władz miasta przymusowego wykupu tych lokali od prywatnych podmiotów.
Z podatkiem katastralnym wiąże się też inne ryzyko – daje on ogromne pole do nadużyć. – Jest on jeszcze bardziej skomplikowany, niż podatek VAT, który jest źródłem największych patologii podatkowych w Unii Europejskiej – powiedział nam Andrzej Sadowski.
Warto dodać, że nie we wszystkich krajach omawiany podatek wytrzymał próbę czasu. Portugalia wycofała Kataster dość szybko od dnia jego wprowadzenia.
Jak podatek katastralny wpłynie na ceny mieszkań? Czy Twoim zdaniem wprowadzenie go w Polsce to dobry pomysł? Podziel się swoją opinią w komentarzach.
Andrzej Sadowski: Podatki od nieruchomości uderzą w polskich obywateli