Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera? Podpowiadamy [PORADNIK]

rynek nieruchomości w 2023 roku
rynek nieruchomości w 2023 roku Źródło: Pixabay.com/Skitterphoto

Ceny mieszkań wciąż wysokie, ale eksperci twierdzą, że taki stan rzeczy nie może się długo utrzymać. Jaki jest więc powód takiego stanu rzeczy? Deweloperzy nie chcą schodzić z cen. Z drugiej strony, trudno im się dziwić. Szalejące ceny gruntów, materiałów budowlanych i widmo recenzji powodują, że chcą oni jak najdrożej sprzedać swój produkt. Są jednak pewne wyjątki i warto z nich skorzystać. Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Co ciekawe, sezon letni 2022 roku przyniósł nam już pierwszy przełom ws. cen. W części miast wzrosty wyhamowały, a widać też wyraźne obniżki. Dokładne zestawienie przygotował portal Get Home:

jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera?
Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera? Źródło: GetHome

ZOBACZ TEŻ: KIEDY CENY MIESZKAŃ SPADNĄ? ZNAMY ODPOWIEDŹ [KLIKNIJ TUTAJ]

Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera? Negocjuj ceny

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że ceny mieszkań z ogłoszeń mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mieszkania nie są obecnie sprzedawane od ręki już na etapie „dziury w ziemi”. Dzieje się tak dlatego, że z powodu rekordowych stóp procentowych i trudności z uzyskaniem kredytu popyt praktycznie zamarł. Jeśli zjawimy się w biurze dewelopera i oznajmimy, że mamy gotówkę lub kredyt na wyciągnięcie ręki, to deweloper chętnie zdecyduje się na duży rabat. Z naszych informacji wynika, że w Warszawie to może być nawet od 5 do 7 procent ceny! Oczywiście możliwe są inne upusty np. na miejsce garażowe czy komórkę lokatorską. Musimy tylko dać znać sprzedawcy, że jesteśmy zainteresowani natychmiastowym zakupem.

Szukaj okazji – przeglądaj ogłoszenia

W czasach minionego boomu na rynku mieszkaniowym raczej przestrzegaliśmy przed szukaniem okazji – zazwyczaj okazywało się, że mieszkania, które nie schodzą na rynku są obarczone jakąś istotną wadą. Teraz jest jednak inaczej. Wiele ofert stoi pustych, a to oznacza problem dla dewelopera – zwłaszcza tego małego. Dlatego jeśli jesteśmy zdeterminowani na zakup mieszkania, warto przeglądać oferty w kilku portalach i rozszerzyć swój zakres zainteresowania na więcej niż jedną dzielnicę.

Warto też zainteresować się kondycją danego dewelopera. Jeśli znajdziemy informacje o tym, że dany inwestor ma duże kłopoty spowodowane zastojem sprzedaży, to jest duża szansa, że zdecyduje się na upust, żeby po prostu pozbyć się zalegającego „towaru” jakim jest mieszkanie.

ZOBACZ TEŻ: DEWELOPERZY W STRACHU WSZYSTKO PRZEZ PROBLEM Z KREDYTAMI [KLIKNIJ TUTAJ]

Kiedy jest szansa na tańszy zakup? Kilka przydatnych wskazówek

Warto wybrać kilka ofert, które nas zainteresują i przejść do negocjacji z deweloperem. Kiedy mamy szanse kupić najtaniej? Próbujmy negocjować wtedy, gdy inwestycja spełnia jeden z następujących podpunktów:

  • Mieszkanie znajduje się dłuższy czas w ofercie
  • Deweloper ma kłopoty finansowe
  • Mieszkanie znajduje się w lokalizacji II wyboru
  • Chcemy kupić większy (droższy) lokal i/lub dodatkową powierzchnię np. miejsce parkingowe czy komórkę lokatorską
  • Deweloper szuka klientów gotówkowych

Więcej o kupnie domu i mieszkania przeczytasz na portalu WdomuZogrodem.pl.

Jak tanio kupić mieszkanie od dewelopera? Udało Ci się kupić nieruchomość poniżej ceny rynkowej? Podziel się swoją historią w sekcji komentarzy pod tekstem.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *