KNF ostro o propozycji inwestorów. Deweloperzy nie będą zachwyceni

knf deweloperzy
knf deweloperzy

Nici z łatwiejszego dostępu kredytów hipotecznych! Komisja Nadzoru Finansowego nie zamierza poluzowywać wytycznych udzielania hipotek. –  Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej – czytamy w odpowiedzi urzędu na list otwarty deweloperów.

Przypomnijmy, że część środowiska deweloperskiego domagała się, żeby KNF obniżył bankom rekomendacje do udzielania kredytów hipotecznych. List otwarty do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka opublikował niedawno think-thank HRE.

– Gwałtowne ograniczenie dostępu do kredytów mieszkaniowych powoduje, że osoby chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie tracą taką możliwość. Jest to często równoznaczne z odłożeniem na przyszłość momentu założenia rodziny. Bez możliwości zakupu własnego „M” Polacy zmuszeni są do najmu, który nie daje takiej stabilizacji jak własność. Fakt ten wywiera dodatkową presję na rynek, na którym i tak brakuje mieszkań po masowym napływie uchodźców z Ukrainy. Efektem jest gwałtowny wzrost stawek czynszów. Mamy więc do czynienia z szeregiem połączonych ze sobą bardzo negatywnych zjawisk, które pogłębiają znane od lat problemy, a których skalę można relatywnie łatwo ograniczyć (…).W świetle przywołanych faktów. uważamy, że niezrozumiałe jest utrzymywanie w mocy zalecenia UKNF ograniczającego dostęp do kredytów mieszkaniowych od kwietnia br.Urząd zażądał, by banki badały zdolność kredytową dodając do aktualnego oprocentowania kredytu co najmniej 5 pkt. proc. buforu na ewentualne dalsze podwyżki stóp procentowych. Wcześniej zalecane minimum wynosiło 2,5 pkt. proc. – czytamy we fragmencie listu fundacji.

Dodajmy, że wcześniej podobnych rozwiązań domagał się Polski Związek Firm Deweloperskich.

ZOBACZ TEŻ: PROMOCJE U DEWELOPERÓW. CZY WARTO SKORZYSTAĆ? [KLIKNIJ TUTAJ]

Jan Dziekoński: Trzeba zmienić myślenie o mieszkalnictwie

KNF krytykuje zarobki deweloperów. Urząd o obniżce marży

Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła odpowiedzieć deweloperom w oficjalnym piśmie. Autorzy dokumentu uszczypliwie zwrócili uwagę m.in. na rekordowe marże u deweloperów, które mają wpływ na wysokie ceny mieszkań. KNF zwrócił też uwagę, że misją urzędu jest dbanie o bezpieczeństwo sektora finansowego, a nie o stan polskiego rynku mieszkaniowego.

 – Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc., zaś za pierwsze półrocze 2022 r. – 29,4 proc. – napisał we wtorkowym komunikacie urząd.

W dalszej części komunikatu KNF ostrzegała przed możliwy konsekwencjami zbytniego poluzowania kryteriów udzielania kredytów hipotecznych. Urzędnicy przypomnieli m.in. kwestię kredytów frankowych, które zrujnowały budżety setkom tysięcy Polaków. Urząd zwrócił uwagę, że w 2006 roku był krytykowany za próbę ograniczenia udzielania tych – jak się finalnie okazało – niebezpiecznych pożyczek.

ZOBACZ TEŻ: PĘKNIĘCIE BAŃKI MIESZKANIOWEJ W WARSZAWIE? [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *