Mieszkania używane tanieją. A co z rynkiem pierwotnym?

mieszkania tanieją
mieszkania tanieją

To musiało się tak skończyć. Mieszkania z rynku wtórnego tanieją! – Od ponad 1 proc. w Warszawie i Poznaniu do 7,2 proc. w Gdańsku spadły średnie transakcyjne ceny lokali używanych. Nowe mieszkania wciąż drożeją – donosi „Rzeczpospolita”.

Gazeta powołuje się na najnowszy raport sieciowej agencji Metrohouse i firmy doradztwa kredytowego Credipass. Przeceny wydają się być naturalną konsekwencją zapaści na rynku kredytów hipotecznych. Sprzedaż „hipotek” ostro wyhamowała po cyklu podwyżek stóp procentowych. Metrohouse i Credipass podają, że w III kw. tego roku wypłacono kredyty na kwotę 7,4 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2021 r. było to 23 mld zł.

ZOBACZ TEŻ: PĘKNIĘCIE BAŃKI MIESZKANIOWEJ W WARSZAWIE? ZNAMY PROGNOZY [KLIKNIJ TUTAJ]

W Gdańsku i Krakowie mieszkania tanieją najszybciej

W III kwartale w porównaniu z II kw. największy spadek średniej transakcyjnej ceny mieszkań – o 7,2 proc., do 10,4 tys. zł za metr, Metrohouse odnotował w Gdańsku. Przeciętna całkowita cena lokali kupowanych na gdańskim rynku wtórnym to 531,2 tys. zł, a przeciętny metraż – 51 mkw.

W Krakowie mieszkania używane w III kw. były kupowane o 5,2 proc. taniej niż w II kw. Za metr lokalu na krakowskim rynku wtórnym nabywcy płacili średnio 10,3 tys. zł. Średnia cena całkowita nabywanego mieszkania to 473,8 tys. zł, a średnia powierzchnia – 48 mkw.

W Poznaniu średnie transakcyjne ceny na rynku wtórnym w ciągu kwartału spadły o 1,4 proc., do 8,1 tys. zł za mkw. W stolicy Wielkopolski, podobnie jak w Krakowie, klienci kupują mieszkania o średniej powierzchni 48 mkw. Przeciętna cena całkowita kupowanych lokali to 391 tys. zł.

W Warszawie kupujemy mieszkania w cenach niższych o 1,1 proc. niż w II kwartale. Średnia cena mkw. lokali na stołecznym rynku wtórnym na koniec września to ponad 12,5 tys. zł. Przeciętna całkowita cena kupowanych w stolicy mieszkań to 596,5 tys. zł, a przeciętny metraż – 49 mkw.

„Rzeczpospolita” zauważa, że są miasta, w których ceny takich lokali wciąż rosną. Z raportu Metrohuse wynika, że takimi miejscowościami są m.in. Wrocław i Łódź. W stolicy Dolnego Śląska średnie ceny zrosły o 9, a w Łodzi o 9,3 proc.

ZOBACZ TEŻ: NOWY PODATEK OD NAJMU. EKSPERCI KRYTYKUJĄ POMYSŁ [KLIKNIJ TUTAJ]

Deweloperzy nie chcą obniżać cen?

Z artykułu „Rzeczpospolitej” wynika, że mieszkania z rynku pierwotnego wciąż drożeją. Gazeta powołuje się na raport portalu Rynekpierwotny.pl. Liderem podwyżek jest Wrocław. Tu ceny metra kwadratowego mieszkania wzrosły o 7 proc. i kształtują się średnio na poziomie 11,5 tys. zł za m2. W Warszawie wzrosty cen były niewielkie – lokale podrożały średnio o 0,7 proc.

Eksperci portalu Oceniamy Deweloperów sugerują jednak, żeby z ostrożnością podchodzić do takich wyliczeń. Już teraz, z powodu spadku popytu, deweloperzy kuszą potencjalnych klientów atrakcyjnymi promocjami i rabatami [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Co więcej, z naszych ustaleń wynika też, że w skrajnych przypadkach w stolicy można już wynegocjować rabat rzędu 5 czy 10 proc. To oczywiście zależy od kondycji danej firmy, atrakcyjności lokalu i wydłużonego czasu pozostawania w ofercie.

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *