Kupiłeś mieszkanie od upadającego dewelopera? Nie stracisz pieniędzy

Świetne wiadomości dla klientów deweloperów! Z inicjatywy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta powstały przepisy, które uchronią kupujących mieszkania od utraty środków z powodu bankructwa dewelopera. Chodzi o powołanie do życia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. O tym ile pieniędzy będzie można odzyskać w przypadku plajty inwestora i jakie warunki będą musiały zostać spełnione dowiesz się w poniższym tekście.

Prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska wyjaśnia, że nowe przepisy regulują m.in. kwestie dotyczące umów rezerwacyjnych i deweloperskich, nadzoru nad wydatkowaniem środków z mieszkaniowych rachunków powierniczych (MRP), usuwania wad na koszt dewelopera, ochrony nabycia miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej razem z mieszkaniem oraz możliwości odstąpienia od umowy – czytamy na portalu Polskieradio24.pl

– Powstanie też Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego zwracane będą środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w przypadku upadłości dewelopera albo banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy (MRP), a także odstąpienia przez nabywcę od umowy w sytuacjach wskazanych w ustawie – wskazała urzędniczka cytowana przez Polskie Radio. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zacznie działać od 1 lipca 2022 roku.

Jakie warunki muszą być spełnione do otrzymania zwrotu?

Zwrot wpłaconych na zakup nieruchomości środków będzie możliwy w przypadku upadłości dewelopera i nieukończenia przez niego inwestycji budowlanej, odstąpienia przez syndyka lub zarządcę od umowy zawartej z klientem, upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy i niepokrycia całości środków zgromadzonych na tym rachunku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia zwrot do 100 tys. euro za wszystkie środki danego klienta w konkretnym banku – łącznie m.in. z jego prywatnymi lokatami oraz odstąpienia od umowy przez nabywcę (np. gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę własności lokalu w określonym terminie lub nie usunie wady istotnej), o ile klient nie uzyskał wcześniej zwrotu swoich środków – informuje Polskie Radio powołując się na Polską Agencję Prasową.

Lepiej jest jednak zapobiegać niż potem liczyć na odszkodowanie. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak uniknąć zakupu od niepewnego dewelopera kliknij [TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Pingback:Dom do 70 metrów bez pozwolenia. Zmiany w rządowym projekcie - Oceniamy Deweloperów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *