Ceny mieszkań i wynajmu wciąż rosną, ale… tym rynkom grozi krach! Z najnowszych wyliczeń wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Eksperci Banku Pekao zauważyli, że po raz pierwszy od dziesięciu lat sprzedaż mieszkań z rynku pierwotnego na koniec roku spadła zamiast wzrosnąć. Czy to oznacza, że pęka bańka na rynku nieruchomości? To mogą być dobre wieści dla planujących zakup nieruchomości. Nasi eksperci studzą jednak entuzjazm.
Okazuje się, że wyższe stopy procentowe, które wpłynęły na wzrost rat kredytów hipotecznych prawdopodobnie skutecznie zniechęciły Polaków do zakupu mieszkania od deweloperów. Świadczą o tym dane, które zebrali fachowcy z Banku PKO.
Zobacz też: Zbliża się kryzys na rynku nieruchomości? Urzędnicy przed tym ostrzegali [KLIKNIJ TUTAJ]
Pęka bańka na rynku nieruchomości? Największy spadek sprzedaży od 10 lat!
– Giełdowi deweloperzy mieszkaniowi opublikowali dane sprzedaży mieszkań za 4 kwartał 2021 roku i jest to pierwszy kwartał od 10 lat gdy wolumeny (sprzedaży – red.) w 4 kwartale były niższe niż w 3 kwartale i to aż o 13.8% – czytamy na Twitterze Biura Analiz Maklerskich Banku Pekao.
– Rok do roku mamy wzrost o 0.6% i jest to spowolnienie ze wzrostu 22% w 3Q’21… … ale dane rok do roku są zaburzone wpływem pandemii i lockdownów w roku 2020 (sprzedaż w 4Q’20 spadła 10% rdr wg danych giełdowych deweloperów i o 20.5% wg danych JLL, przez niepewność pandemiczną) – stwierdzono w dalszej części wpisu.
Zobacz też: Co mówią eksperci o kondycji rynku mieszkaniowego? [KLIKNIJ TUTAJ]
Stop wzrostom cen – tak. Obniżki – nie. Komentarz analityków Oceniamy Deweloperów
Paradoksalnie ostre wyhamowanie sprzedaży nie spowoduje, że ceny mieszkań spikują w dół. Wynika to z kilku praktycznych powodów. Po pierwsze, w Polsce mamy do czynienia z jedną z największych inflacji w Europie, która skutecznie zachęca inwestorów do pakowania pieniędzy w nieruchomości. Po drugie, mimo spadku sprzedaży, popyt na mieszkania wciąż jest ogromny. Mówiąc wprost – ludzie potrzebują lokali mieszkalnych bo takich po prostu w Polsce fizycznie brakuje. To właśnie ten drugi powód – zdaniem naszych specjalistów – powoduje, że kryzys ekonomiczny w Polsce spowodowany tąpnięciem na rynku nieruchomości jest mało realny.
Czy zatem warto się wstrzymać z zakupem nieruchomości? Na to pytanie nie odpowiemy. Nie wiemy, czy faktycznie pęka bańka na rynku nieruchomości. Jeśli jednak popyt faktycznie hamuje, to wstrzymanie się z decyzją o kupnie lokalu może być dobrym pomysłem. Jest szansa, że potencjalny kupiec będzie miał większy wybór, a cena mieszkań będzie rosnąć wolniej od wzrostu inflacji.
Zahamowanie czy wręcz spadek cen mieszkań może być fatalną informacją dla kredytobiorców i drobnych inwestorów. Wzrost rat kredytów hipotecznych oznacza, że będą oni płacili więcej za swój nabytek, a jego wartość nie będzie rosła.