Kryzys, który widać na warszawskim rynku mieszkaniowym nie dotyczy lokali usługowych. Zainteresowanie biurami w Warszawie przebiło poziom z ostatnich lat. Od początku roku popyt przekroczył 608 tys. mkw., a w budowie pozostaje 154 tys. mkw. – wynika z danych raportu CBRE.
Aktywność najemców w pierwszych trzech kwartałach tego roku jest o nawet 50 proc. wyższa niż w dwóch poprzednich latach. Eksperci wskazują, że popyt przebija podaż, rosnące zainteresowanie biurami w stolicy połączone z niską ilością powierzchni w budowie ograniczy dostępność miejsc do pracy dla nowych najemców i może wpłynąć na wzrost czynszów.
ZOBACZ TEŻ: BIURA ZYSKUJĄ PO PANDEMII. NOWE DANE [KLIKNIJ TUTAJ]
Rekordowe zainteresowanie biurami. Ekspertka CBRE komentuje
– Od początku 2022 roku na warszawski rynek dostarczono ponad 223,1 tys. mkw. powierzchni biurowej w dziesięciu projektach. Największym zainteresowaniem najemców cieszyło się centrum Warszawy, szczególnie Centralny Obszar Biznesu, a także Mokotów. To w tych częściach stolicy w III kwartale tego roku do użytku oddano 99,1 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w ramach projektów Varso Tower, P180 oraz Poleczki 32. Obserwujemy kontynuację trendu z poprzednich miesięcy. Najemcy odblokowują swoje decyzje dotyczące inwestycji w nowoczesną przestrzeń biurową. Ich aktywność w tym roku jest o nawet połowę wyższa w porównaniu do dwóch poprzednich lat. Oczekiwania dotyczące miejsca pracy w pandemii zmieniły się. Wzrosło znaczenie dobrej lokalizacji i powierzchni do komfortowej pracy wspólnej. Taka sytuacja powoduje presję na wzrost czynszów, szczególnie w najbardziej nowoczesnych biurowcach – powiedziała Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale Doradztwa Badań Rynku w CBRE.
Od początku 2022 roku na rynek dostarczono ponad 223,1 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, w tym 99,1 tys. mkw. w III kwartale br. W efekcie na koniec września 2022 roku zasoby takiej przestrzeni w Warszawie wyniosły ponad 6,3 mln mkw.
ZOBACZ TEŻ: FIRMY BUDUJĄ MNIEJ. ZABRAKNIE BIUR W WARSZAWIE? [KLIKNIJ TUTAJ]
Biura rozchodzą się jak świeże bułeczki. Deweloperzy skorzystają?
Popyt na biura to wyraźny sygnał dla deweloperów. W nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami portalu Oceniamy Deweloperów przedstawiciele tej branży przyznają, że sprzedaż/wynajem budynków i lokali komercyjnych idzie świetnie. Tego samego nie można powiedzieć o nowych inwestycjach mieszkaniowych. Czy to oznacza, że część firm się przebranżowi? Przekonamy się już wkrótce. Należy zauważyć, że za popyt w sektorze nieruchomości komercyjnych odpowiada gospodarka, a ta znajduje się w coraz trudniejszym położeniu.
ZOBACZ TEŻ: CO Z CENAMI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH? POZNALIŚMY NAJNOWSZE DANE [KLIKNIJ TUTAJ]