Wielka klapa programu „Mieszkanie Plus”. Poznaliśmy liczby

biurowce
biurowce

Rząd powinien spalić się ze wstydu! Flagowy projekt, który miał poprawić sytuację mieszkaniową Polaków okazał się być wielkim niewypałem. W ramach programu „Mieszkanie Plus” miało powstać 100 tys. mieszkań na wynajem. Jak na razie jednak powstało mniej niż 2 proc. tej liczby – wynika z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

O sprawie donosi Portalsamorzadowy.pl, który o programie „Mieszkanie Plus” rozmawiał z Przemysławem Dziągiem, radcą prawnym z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Co poszło nie tak? Przedstawiciel PZFD stwierdził, że deweloperom po prostu nie opłaca się budować mieszkań w ramach rządowego programu.

Zobacz też: Zagraniczne fundusze mogą wpłynąć na podwyżki cen mieszkań. Co zrobi rząd? [CZYTAJ TUTAJ]

Mieszkanie Plus niewypałem. Winne szalejące ceny na rynku

Głównym powodem tej spektakularnej klęski jest to, że koszt budowy metra kwadratowego mieszkania ustalony został jeszcze w 2016 roku. Za budowę na gruntach należących do Skarbu Państwa deweloper może liczyć na 3 tys. złotych za każdy metr.

Biorąc pod uwagę szalejące ceny materiałów budowlanych, inflację i problemy ze znalezieniem dobrych pracowników, nie da się wybudować mieszkań w realiach cenowych sprzed 5 lat.

Znawcy tego rynku zwracają jeszcze uwagę na inną kłopotliwą kwestię. – Dużym minusem jest również schemat zawierania umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus” i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję – mówi Przemysław Dziąg. – Rządowy program „Mieszkanie Plus” okazał się ogromną porażką, czego nie da się ukryć – ocenia ekspert, cytowany przez portal Bankier.pl.

Jaki jest więc ostateczny efekt programu? Podsumujmy. PFZD przedstawiło również analizę, z której wynika, że w ramach programu „Mieszkanie Plus” do użytku oddano jedynie około 1,5 tys. lokali. To znacznie mniej niż zaplanowane przez rządzących 100 tys. mieszkań. Na koniec 2020 roku w budowie pozostawało około 26 tys. mieszkań, które mają być finalnie przeznaczone na program.

Program „Mieszkanie Plus” zakładał, że lokale mieszkalne powstaną z udziałem środków budżetu państwa, użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo albo ustalany przez władze samorządowe.

Zobacz też: Eksperci NBP krytycznie o projekcie „Mieszkanie bez wkładu własnego” [CZYTAJ TUTAJ]

Rządowy program wielką klapą. Premier przyznał się do błędu

Do klęski programu przyznał się nawet premier Mateusz Morawiecki. –  Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań – stwierdził szef rządu w czerwcu tego roku.

Rząd skupia się teraz na innych programach, które mają umożliwić Polakom tańszy dostęp do mieszkań lub własnych domów. [SPRAWDŹ, O KTÓRE PROGRAMY CHODZI]

Zobacz też: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o rządowych programach mieszkaniowych [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *