Fundusze wykupują mieszkania. Co zrobi polski rząd?

Wielkie, międzynarodowe fundusze masowo wykupują mieszkania. Proceder ten ma katastrofalny wpływ m.in. na ceny nieruchomości i wynajmu lokali. Wiele wskazuje na to, że rząd zamierza wkrótce utrudnić ten proceder. Zmiany zapowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński.

– Intensywnie pracujemy nad tym, jak zapobiec pakietowemu wykupowi mieszkań i problemami, z jakimi obecnie boryka się Berlin – Piotr Uściński podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie. Wypowiedź ministra cytuje Radio Zet powołując się na Polską Agencję Prasową.

Zobacz też: drożyzna na rynku mieszkaniowym. Będzie coraz gorzej [CZYTAJ TUTAJ]

Fundusze wykupują mieszkania. Pomysł na regulację rynku

Temat regulacji hurtowego zakupu mieszkań przez inwestorów wraca jak bumerang. Początkowo, niektóre źródła wskazywały, że rząd rozważa wprowadzenie podatku katastralnego. Na razie jednak oficjalnie nie ma tematu. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ!].

Sprawa ewentualnej regulacji wróciła przy okazji niedawnych wydarzeń na polskim rynku. Co się stało? Duże fundusze wykupują mieszkania w dużych ilościach. Niedawno kilka zagranicznych spółek nabyło w Polsce po tysiąc nowych mieszkań. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ!]. Wiceminister Uściński zapowiedział, że partia rządząca przyjrzy się problemowi. – Faktycznie takie transakcje na rynku się zdarzają. My to obserwujemy. Widzimy i obserwujemy to, co dzieje się w Berlinie. Zastanawiamy się, jak to rozwiązać. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapobiec tego typu problemom, jakie teraz są w Berlinie – powiedział polityk nawiązując do sytuacji, która ma miejsce za naszą zachodnią granicą. Nie powiedział jednak o jakich rozwiązaniach myślą władze.

Zobacz też: Portal Biznes Info docenił projekt Oceniamy Deweloperów! [CZYTAJ TUTAJ]

Fundusze blokują rynek. Co się dzieje w Berlinie?

Problem wykupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne jest szczególnie palący w Berlinie, gdzie w niedzielnym referendum mieszkańcy opowiedzieli się za wywłaszczeniem mieszkaniowych funduszy inwestycyjnych. Największe takie fundusze, jak Deutsche Wohnen SE czy Vonovia SE, posiadają blisko 100 tys. mieszkań w niemieckiej stolicy – donosi Radio ZET. Tego typu konsorcja wpływają na wzrost cen mieszkań w stolicy Niemiec. Doprowadziły też do gigantycznych podwyżek cen najmu lokali. Nie wykluczone, że władze Berlina wywłaszczą te spółki z nieruchomości płacąc im za nie rynkową wartość mieszkań.

Zobacz też: Najnowsze doniesienia z polskiego rynku nieruchomości [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.