Powrót studentów na uczelnie wiąże się ze wzmożonym ruchem na rynku wynajmu niewielkich pokoi. Właściciele takich nieruchomości liczą na łatwy zarobek. To właśnie jesień jest najlepszym miesiącem na zarobek z tytułu wynajmu niewielkich mieszkań i pokoi. Najnowszy raport wskazuje, że ceny mieszkań studenckich poszły jesienią w górę nawet o kilkanaście procent w stosunku do reszty roku.
Z najnowszego raportu „Student na rynku nieruchomości” przygotowanego przez Centrum Amron wynika, że połowę wszystkich umów najmu studenci stacjonarni zawierają we wrześniu i październiku. Nic więc dziwnego, że te informacje nie umknęły właścicielom mieszkań pasujących do potrzeb studentów. Podnoszą oni ceny wynajmu swoich nieruchomości. Zjawisko to potwierdzają statystyki.
Ceny mieszkań studenckich w górę. Kilkadziesiąt proc. różnicy
O raporcie dotyczącym tego typu lokali mogliśmy posłuchać w jednej z audycji programu 4. Polskiego Radia. Autorkami raportu „Student na rynku nieruchomości” są Agnieszka Bartoszewska i Ewelina Staruch, specjalizujące się w analizie rynku nieruchomości. – Podczas pandemii ceny najmu delikatnie się obniżyły. Można było wynająć pokój czy mieszkanie o około 7-14 procent taniej. W Warszawie ta obniżka wyniosła 11 procent – mówią autorki raportu. – Teraz, od nowego roku akademickiego, stawki powróciły do tych sprzed pandemii. Z naszego raportu wynika, że za całe mieszkanie w stolicy student musi zapłacić 2200 złotych, natomiast za pokój jednoosobowy średnio 930 złotych – dodaje.
Cztery najdroższe dla studentów miasta pod względem cen wynajmu mieszkań to: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. – Im większy ośrodek miejski, większy ośrodek akademicki, tym ceny wyższe – taki jest trend – zauważa specjalistka.
Pokoje podrożały z dnia na dzień. Najgorzej w dużych miastach
– Ceny mieszkań w nowych blokach stoją w miejscu, utrzymuje się cena 1000-1100 złotych za pokój, a gorszy standard idzie w górę – mówiła na antenie Polskiego Radia Oliwa, studentka dziennikarstwa.
Cztery najdroższe dla studentów miasta pod względem cen wynajmu mieszkań to: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. – Im większy ośrodek miejski, większy ośrodek akademicki, tym ceny wyższe – taki jest trend – zauważa specjalistka wypowiadająca się w audycji.
Zobacz też: Jak najsprawniej wynająć mieszkanie? Podpowiadamy[CZYTAJ TUTAJ]