Inwestowanie w mieszkania jest coraz popularniejsze w Polsce. Mimo szalejących cen, Polacy kupują nieruchomości za gotówkę i na kredyt. Nic dziwnego, w czasach rosnącej inflacji i nieatrakcyjnych lokat, to najbezpieczniejsza opcja zabezpieczenia kapitału. Oceniamy Deweloperów wspólnie z firmą Perfect Space przygotowało poradnik dla początkujących inwestorów. Wyjaśniamy różnice między potrzebami osób, które szukają lokalu długo i krótkoterminowo. Tłumaczymy też, gdzie trzeba zachować ostrożność i na co zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury.
Dysponując wolnymi środkami możesz inwestować w fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, akcje spółek giełdowych, obligacje skarbowe. Nie każda z tych form daje gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie stracisz, najlepiej jest zainwestować w nieruchomości – zarabianie na wynajmie mieszkań jest jak najbardziej realne i możliwe. Pamiętaj jednak, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Rynkowi nieruchomości również grozi krach lub wyhamowanie wzrostu cen [WSPOMINALIŚMY O TYM TUTAJ]. Niniejszy artykuł nie ma na celu namawiania Cię do zakupu inwestycyjnego lokalu. Tłumaczymy co zrobić, żeby mieć jak najlepsze warunki do zarabiania w OBECNYCH warunkach rynkowych.
Zobacz też: Hossa na rynku nieruchomości [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ]
Inwestowanie w mieszkania. Czy jest popyt na wynajem krótko- i długoterminowy?
Tak, szczególnie w obecnych czasach i w sytuacji zaostrzonej polityki kredytowej banków. Osoby zainteresowane własnym mieszkaniem zwyczajnie nie posiadają odpowiednich środków, niezbędnych do finalizacji transakcji. Z drugiej strony nie wszyscy spełniają wytyczne banków dotyczące przyznania kredytu hipotecznego. I nic nie wskazuje, aby ta sytuacja miała się jakoś diametralnie zmienić – odpowiadają eksperci firmy Perfect Space.
Popyt na wynajem będzie zawsze, być może raz wyższy, a raz niższy, niemniej prawdopodobieństwo, że byłby problem ze znalezieniem chętnego do wynajmu jest niskie. Należy jednak pamiętać, że wybierając odpowiednie mieszkanie, które nie ma większych wad możemy zminimalizować ryzyko braku zainteresowania potencjalnych klientów. Wrócimy do tego tematu w dalszej części tekstu.
Zobacz też: Na takich deweloperów trzeba uważać! Od kogo nie kupować mieszkań [CZYTAJ TUTAJ]
Mieszkanie pod wynajem długoterminowy. Na co zwracać uwagę?
Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania w celu długoterminowego wynajmu, to będziemy mieć prawdopodobnie do czynienia z bardziej wymagającym klientem. Musimy wtedy zdecydowanie bardziej przyłożyć się do wyboru lokalu i jego odpowiedniej aranżacji. Najważniejsze czynniki, o których musisz pamiętać można wymienić w punktach:
– lokalizacja: warto, aby mieszkanie znajdowało się w dobrej dzielnicy, w bliskiej odległości do centrum, z dobrą komunikacją, w tym dostępem do środków komunikacji miejskiej.
– metraż: zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania 1-pokojowe. Jeżeli jednak myślisz o wynajmie np. studentom, wybierz mieszkanie o większym metrażu, usytuowane w centrum miasta.
– potencjał: zastanów się, jak mieszkanie powinno być urządzone, aby spełniało oczekiwania wynajmującego – czy będziesz w stanie wydzielić strefy, czy lokal jest ustawny, z której strony znajdują się okna, na którym jest piętrze etc.
– standard: zadbaj o odpowiednie wyposażenie mieszkania, a najlepiej skorzystaj z pomocy architektów, którzy pomogą w zaaranżowaniu lokum tak, aby nigdy nie brakowało na niego chętnych.
Osoby, które chcą wynająć mieszkanie zwracają uwagę na:
- Cenę
- Lokalizację
- Liczbę pokoi
- Standard
- Węzły komunikacyjne
- Dostępność do pasaży handlowo-usługowych, szkół i/lub miejsc pracy
- Brak uciążliwego sąsiedztwa
Pamiętaj też o sporządzeniu odpowiedniej umowy. Uchroni Cię ona przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Umowa powinna zawierać: maksymalną liczbę domowników, zakres zmian, które może w lokalu wprowadzić lokator i ewentualną kaucję.
Zobacz też: Limit zarobków dla pośredników? Kontrowersyjny pomysł polityka [CZYTAJ TUTAJ]
Najem krótkoterminowy. O tym warto pamiętać
Zamiast szukać pokoju w hotelu czy hostelu coraz więcej osób decyduje się na najem krótkoterminowy, czyli taki na kilka/kilkanaście dni. W takim mieszkaniu klienci doceniają:
- prywatność
- konkurencyjną cenę
- swobodny dostęp do kuchni i łazienki
- brak uciążliwych gości
- swobodny rytm dnia, bez ciasnych harmonogramów i narzuconych reguł
Szukając mieszkania pod najem krótkoterminowy zadbaj o lokalizację – popularnością cieszą się kameralne miejscówki z widokiem – np. na atrakcje turystyczne.
Zobacz też: Ocenione przez nas inwestycje. Tutaj na pewno znajdziesz coś na wynajem! [CZYTAJ TUTAJ]
Inwestowanie w mieszkania. Uważaj na pułapki!
Kupując mieszkanie z myślą o inwestycji liczysz się z tym, że będzie to inwestycja długoterminowa. Niewykluczone, że będzie to lokata na życie Twoje i Twoich dzieci. Warto więc pamiętać o zagrożeniach, jakie czają się na tym rynku.
Najpoważniejszym zagrożeniem jest krach finansowy. Hossa na rynku nieruchomości trwa i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych miesiącach miała zostać przerwana. Jednak pojawienie się ew. kryzysu zmieni zasady gry. Zdaniem dziennikarzy Oceniamy Deweloperów, w razie zadyszki rynku nieruchomości, najmniej atrakcyjne staną się lokale na wynajem w zbyt słabym standardzie lub takie, które są wyraźnie droższe od średniej rynkowej. Warto o tym pamiętać. Należy też unikać lokali, których położenie jest dyskwalifikujące (np. autostrada za oknami). W razie krachu na rynku, ich cena spadnie na łeb na szyje. Więcej o zagrożeniach związanych ze złą lokalizacją nieruchomości pisaliśmy [TUTAJ].
Innym zagrożeniem jest zmiana zasad gry. Krótko mówiąc – wprowadzenie ustaw lub podatków, które utrudnią czerpanie zysków z wynajmu. Polska ma obecnie jedne z najkorzystniejszych przepisów pod tym względem w całej Unii Europejskiej. Ale Uwaga! Już wkrótce się to zmieni. Rząd planuje zmiany w opodatkowaniu wynajmu lokali [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Innym zagrożeniem jest wprowadzenie podatku katastralnego. Na razie się na to nie zanosi, ale w ciągu kilku lat politycy mogą się zdecydować na nałożenie takiej daniny. Zwłaszcza osobom, które posiadają więcej niż jedną nieruchomości.
Inwestowanie w mieszkania. Podsumowanie
Inwestowanie w mieszkania wiąże się z ryzykiem, ale jest najpewniejszą opcją zabezpieczenia dużego kapitału w dzisiejszych czasach. Trzeba tylko podejść do tego tematu z głową. Warto zasięgnąć tutaj porad i opinii ekspertów, którzy zajmują się tym tematem na co dzień. Dzięki profesjonalnej aranżacji wnętrza Twoja szansa na znalezienie dobrego klienta wzrasta. Do tego zadania polecamy naszych partnerów z firmy Perfect Space [KLIKNIJ TUTAJ].
Materiał powstał przy współpracy z firmą Perfect Space
[…] Zobacz też: Jak zachęcić klienta do wynajęcia mieszkania? [CZYTAJ TUTAJ] […]
[…] Dziennikarze portalu Oceniamy Deweloperów zauważyli, że zmiana może mieć drugie dno. W stolicy modne są ekonomiczne osiedla, w których mieszkania 4- lub 5-pokojów mają powierzchnię np. 75 metrów kwadratowych. Modne są zatem mieszkania wielopokojowe, ale na niewielkim metrażu. Wielu deweloperów wciąż nie dostrzega tego trendu. Budują oni np. mikrokawalerki (takie, które nie spełniają ustawowych norm przewidzianych dla mieszkania – red.). Takie lokale budowane są głównie z myślą o ich przyszłym wynajmie. Jak pisaliśmy w naszym poradniku technicznym, największą popularnością na rynku najmu wciąż c… […]
[…] Zobacz też: Zakup mieszkania pod wynajem. Jaką nieruchomość wybrać? [CZYTAJ TUTAJ] […]
[…] Zobacz też: Jak najsprawniej wynająć mieszkanie? Podpowiadamy[CZYTAJ TUTAJ] […]