Czy warto zamieszkać w Rembertowie? Nasza analiza

Czy warto zamieszkać w Rembertowie?
Czy warto zamieszkać w Rembertowie? Źródło: UM.Rembertów

Po dłuższej przerwie wracamy z naszą serią „Czy warto zamieszkać na…”. Dzisiaj postanowiliśmy odwiedzić jedną z najbardziej niedocenianych i najtańszych pod kątem zakupu mieszkania dzielnic prawobrzeżnej Warszawy. Czy warto zamieszkać w Rembertowie? Jakie są plusy i minusy życia oraz inwestowania w tej dzielnicy? Czy poprawna forma to „na” czy „w” Rembertowie? Zapraszamy do lektury naszej analizy?

Powinno się mówić „w” czy „na” Rembertowie? Sprawa ma się podobnie jak w przypadku Wawra. Obie formy są poprawne. Dlaczego? „W” Rembertowie stosowano, gdy była to oddzielna miejscowość. Formy „na” używa się zazwyczaj w stosunku do nazwy dzielnic np. na Ochocie, na Woli, na Żoliborzu itp.

To tyle z ciekawostek językowych 😊 Przejdźmy zatem do właściwej części naszego tekstu:

ZOBACZ TEŻ: POZOSTAŁE TEKSTY Z CYKLU „CZY WARTO ZAMIESZKAĆ NA…”. PRZECZYTAJ O INNYCH DZIELNICACH [KLIKNIJ TUTAJ]

Czy warto zamieszkać na Rembertowie? Informacje ogólne

Rembertów należy do mniejszych dzielnic Warszawy. Powierzchnia tej dzielnicy to 19,3 km2.  Mniejsze od niej są tylko: Wola, Śródmieście, Praga-Północ, Ursus i Żoliborz. Gęstość zaludnienia Rembertowa również jest niewielka. To zaledwie 1279 osób na kilometr kwadratowy.

Historia Rembertowa sięga XV-XVI wieku. Wtedy prawdopodobnie znajdująca się na terenie dzisiejszej dzielnicy osada otrzymała teraźniejszą nazwę.

Obszar dzisiejszej dzielnicy Warszawy rozkwitnął dopiero w XIX wieku. W roku 1866 na linii Kolei Warszawsko-Terespolskiej powstała stacja Rembertów. Ok. 1888 Rosjanie zbudowali tu poligon artyleryjski.

Administracyjnie Rembertów został przyłączony do Warszawy w 1957 roku. Wszedł wtedy w skład dzielnicy Praga-Południe. Od 2002 roku stał się samodzielną dzielnicą stolicy.

Czy warto zamieszkać w Rembertowie?
Czy warto zamieszkać w Rembertowie? Źródło: Wikipedia.org

Rembertów dzieli się na mniejsze jednostki administracyjne (MSI):

  • Kawęczyn-Wygoda
  • Stary Rembertów
  • Nowy Rembertów

Jednostki te dzielą się też na mniejsze osiedla:

  • Nowy Rembertów
  • Nowa Wygoda
  • Magenta
  • Mokry Ług
  • Karolówka
  • Kawęczyn
  • Rembertów
  • Stary Rembertów
  • Zygmuntów
  • Wygoda

W Rembertowie znajduje się stacja Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa-Rembertów. Na terenie dzielnicy nie ma linii tramwajowych. Główne arterie komunikacyjne dzielnicy to ul. Marsa, „Chruściela”, Chełmżyńska, Strażacka i Żołnierska.

Rembertów jest jedną z najbardziej „zazielenionych” dzielnic Warszawy. na ponad 30% ogólnej powierzchni dzielnicy rosną lasy.

W Rembertowie znajduje się Akademia Sztuki Wojennej (dawniej Akademia Obrony Narodowej). Na terenie uczelni znajdują się baseny, z których może skorzystać każdy.

ZOBACZ TEŻ: Perfect Space – najlepsza firma w Warszawie specjalizująca się wykończeniu wnętrz [KLIKNIJ TUTAJ]

Architektura

Architektura Rembertowa jest zróżnicowana, ale oczywiście dominuje tu niska zabudowa jednorodzinna. Budynki wielorodzinne mają kilka kondygnacji. Zazwyczaj liczba pięter nie przekracza 5ciu. Na Rembertowie nie znajdziemy dominującego stylu architektonicznego. Istniejące tu budynki powstały w różnych latach i okresach.

Elementem szpecącym okolice są różne „budy” handlowe i usługowe przypominające najgorszy chaos przestrzenny z lat 90tych. Dużo tego rodzaju zabudowy znajduje się zwłaszcza przy administracyjnej granicy z Ząbkami.

Co się buduje w tej dzielnicy? Przegląd inwestycji deweloperskich

Rembertów to dzielnica, na której nie powstaje zbyt wiele ciekawych inwestycji deweloperskich. Mówimy tutaj oczywiście o budynkach/osiedlach wielorodzinnych. Na portalu Rynekpierwotny.pl znajdziemy tylko… 6 aktualnych inwestycji tego typu, z czego większość to inwestycje kameralne. Z większych projektów można wymienić Apartamenty przy lesie i Park Leśny Rembertów. Mieliśmy okazję odwiedzić to drugie osiedle i mówiąc delikatnie – nie zachwyciło nas ono.

Warto zwrócić uwagę na styl budowy dużych osiedli, które powstają w tej części miasta. Buduje się tu głównie „ekonomiczne” budynki. Deweloperzy starają się zaprojektować jak najwięcej pokoi w jednym mieszkaniu o średniej powierzchni.

ZOBACZ TEŻ: NASZA OPINIA O INWESTYCJI PARK LEŚNY REMBERTÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Potencjał dzielnicy

Rembertów ma niewątpliwie spory potencjał. Mowa tu głównie o walorach przyrodniczych tej dzielnicy. Wspominaliśmy już, że na ponad 30% ogólnej powierzchni dzielnicy rosną lasy. Co więcej, na obszarze między ulicami Marsa, Żołnierską i torami kolejowym linii Warszawa Zachodnia–Terespol utworzono rezerwat przyrody Kawęczyn. Zalesiony obszar Rembertowa nadaje się do szybkich wypadów pieszych i rowerowych.

Mieszkańcy tej dzielnicy borykają się jednak z wieloma problemami. Jednym z nich jest edukacji. W Rembertowie jest tylko jedna (!) szkoła średnia. Nie ma natomiast żadnych techników. Kondycja edukacji wczesnoszkolnej w liczbach wygląda lepiej. Ale mieszkańcy narzekają na to, że w żłobkach publicznych zaczyna brakować miejsc.

Z całą pewnością Rembertów ma potencjał, ale sporo do zrobienia mają tu władze miejskie i dzielnicowe. Kierowcy narzekają, że mimo ciągłych remontów dojazdy i wyjazdy z dzielnicy stoją w korkach w godzinach szczytu. Co więcej, z Rembertowa prowadzą też drogi do podwarszawskich miejscowości.

Do poprawy są też kwestie smogu, oświetlenia i remontów pomniejszych ulic.

Coraz więcej kradzieży na terenie osiedli domków jednorodzinnych. Jak się zabezpieczyć? Obejrzyj nasz materiał:

Kradzieże, wandalizm i włamania - Jak zabezpieczyć swój dom?

Czy warto zamieszkać w Rembertowie? Plusy i minusy

Plusy:

  • Najniższe ceny mieszkań w Warszawie
  • Duża ilość zieleni
  • Stosunkowo niska zabudowa
  • Sąsiedzka atmosfera
  • Rozwijająca się oferta gastronomiczna i handlowa
  • Cisza i spokój na pobocznych uliczkach dzielnicy

Minusy:

  • Brak wystarczającej liczby placówek edukacyjnych
  • Korki na głównych arteriach w godzinach szczytu
  • Brak sensownych pomysłów władz miasta na rozwój dzielnicy
  • Smog

Czy warto zamieszkać na Rembertowie? Podsumowanie

Na dzisiaj Rembertów jest najtańszą dzielnicą w Warszawie jeśli mowa o średniej cenie za metr kwadratowy mieszkania. To z pewnością skusi wiele osób poszukujących taniego lokalu w Warszawie. Naszym zdaniem jednak Rembertów jest ciekawym miejscem do życia jeśli postawimy na własny dom.

I tu właśnie trzeba zaznaczyć, że Rembertów nie jest miejscem do życia dla każdego. Młodzi single raczej się tu nie odnajdą. Ta dzielnica nadaje się do zamieszkania dla rodzinnych osób, które cenią sobie spokój, przyrodę i prowadzą nieśpieszny tryb życia.

Jeśli powstanie tu nieco więcej atrakcji i rozwinięte zostaną obecne to Rembertów może się niesłychanie rozwinąć i stać się jedną z ciekawszych ościennych dzielnic stolicy. Głęboko wierzymy, że jest to możliwe. Póki co radzimy władzom miasta i dzielnicy wsłuchać się w głosy tutejszych mieszkańców – oni wiedzą najlepiej co zrobić, żeby w Rembertowie żyło się lepiej.

ZOBACZ TEŻ: CO SIĘ DZIEJE NA REMBERTOWIE? PRZEGLĄD NAJNOWSZYCH INFORMACJI [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *