Czy to już kryzys na rynku pierwotnym? Liczba nowych projektów deweloperskich leci „na łeb na szyję”. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lipcu 2022 r. spadła 37 proc. rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 32,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Deweloperzy budują mniej. Dlaczego?
GUS poinformował również, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania w lipcu br. spadła o 7,3 proc. w skali roku do 17 571, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o 3,6 proc. Deweloperzy w ubiegłym miesiącu oddali do użytkowania 10 985 mieszkań, co oznacza spadek o 1,9 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,8 proc.
Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 12,1 mln m2, czyli o 1,9% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 94,9 m2 – czytamy w komunikacie.
GUS informuje też, że spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
ZOBACZ TEŻ: KRYZYS NIE DOTKNĄŁ NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNYCH [KLIKNIJ TUTAJ]
Deweloperzy budują mniej. Wyjaśniamy powody
Zdaniem ekspertów, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać, winna jest niekorzystna koniunktura na rynku. Szereg czynników powoduje, że Polacy nie chcą lub zwyczajnie nie mogą kupić mieszkania.
Z powodu wysokich stóp procentowych większość naszych rodaków utraciła zdolność kredytową. A to właśnie średnio-zarabiający klient, który zdecydował się na pożyczkę mieszkaniową jest głównym „paliwem” dla deweloperów.
Po drugie, ceny mieszkań wciąż rosną, a to oznacza, że zupełnie oderwały się one od realiów popytowych. Nawet ci kupujący, którzy mają gotówkę chcą teraz poczekać i liczą, że ceny nieruchomości po prostu spadną w najbliższej przyszłości.
Wiele komentatorów uważa, że branża deweloperska celowo zmniejszy podaż, żeby utrzymać wysokie ceny mieszkań. Czy taka strategia jest jednak słuszna? Pamiętajmy jeszcze, że jest coś takiego jak rynek wtórny i jeśli deweloperzy nie zdecydują się na obniżki to część konsumentów będzie mogła po prostu zrezygnować z ich usług i kupić np. mieszkanie w starym bloku.
ZOBACZ TEŻ: POLACY NIE CHCĄ KREDYTÓW HIPOTECZNYCH [KLIKNIJ TUTAJ]
Źródła: GUS, PAP