Polacy nie chcą kredytów hipotecznych. Te dane mówią wszystko

polacy nie chcą kredytów
Polacy nie chcą kredytów Źródło: Geralt/Pixabay.com

Tak źle nie było od dawna. Zainteresowanie pożyczkami na zakup mieszkania spada w imponującym tempie. – Aż 66,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu br. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 27,7%. Wartość BIK Indeksu PKM jest ponownie najniższa w historii pomiaru, oznaczanego od stycznia 2008 r. – donosi portal Housemarket.pl. To oznacza, że Polacy nie chcą już kredytów hipotecznych.

Polacy nie chcą kredytów hipotecznych – nie ma co się temu dziwić. W końcu najpopularniejszą tego typu pożyczką na naszym rynku jest tzw. kredyt ze zmienną stopą oprocentowania. Oznacza to, że wraz ze wzrostem stóp procentowych i indeksu WIBOR rosną raty kredytu. Obecnie nierzadka jest sytuacja, w której kredytobiorca musi więcej płacić za odsetki niż za same raty na mieszkanie!

– Spadek popytu się pogłębił jeszcze bardziej i osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna nie widać na horyzoncie – powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

ZOBACZ TEŻ: REKORDOWE STOPY PROCENTOWE. DRAMAT KREDYTOBIORCÓW [KLIKNIJ TUTAJ]

Polacy nie chcą kredytów hipotecznych. Maleją też kwoty pożyczek

[Dalsza część tekstu pod materiałem wideo]

Czy pomoc rządu dla kredytobiorców jest wystarczająca? Rynek nieruchomości a inflacja

Spadek zapytań o pożyczki mieszkaniowe to nie wszystko. Polacy nie chcą kredytów hipotecznych na wysokie kwoty. Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że nasi rodacy rozważają pożyczkę coraz mniejszych kwot na wymarzony lokal.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7% w relacji do wartości z lipca 2021 r., a także niższa o 0,3% niż w czerwcu 2022 r.

– Obawiam się, że w kolejnych miesiącach nadal może spadać liczba wnioskujących oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu, co prowadzi wprost do kolejnego negatywnego rekordu w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe – stwierdził Rogowski.

Wygląda więc na to, że nadchodzą ciężkie czasy dla banków i deweloperów, którzy zyskują klientów głównie dzięki szerokiemu dostępowi do kredytów hipotecznych. Niewiele też wskazuje, że poprawi się sytuacji mieszkaniowa Polaków.

ZOBACZ TEŻ: TAK MIESZKAJĄ POLACY. DANE MOGĄ NIEPOKOIĆ [KLIKNIJ TUTAJ]

Źródła:

House Market

BIK – Indeks Popytu na Kredyty Mieszkanie

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.