Ile kosztują mieszkania Polaków? NBP policzył wartość nieruchomości

podwyżka podatku od nieruchomości
podwyżka podatku od nieruchomości. Źródło: OD.pl

Astronomiczna kwota! Wszystkie mieszkania w Polsce mają wartość 5 BILIONÓW złotych – wyliczył Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie. W ten sposób NBP odpowiedział na pytanie ile łącznie kosztują lokalne mieszkalne Polaków. Co ciekawe, tylko w ciągu roku wartość takich nieruchomości wzrosła aż o 13,5 proc.

Ile kosztują mieszkania Polaków? NBP policzył, że wartość lokali mieszkalnych należących do naszych rodaków wynosi dokładnie 4,9 bln zł. W sumie jest to 200 proc. PKB!

To o blisko 600 mld zł więcej niż wartość odnotowana dokładnie rok wcześniej. Wzrost wyniósł więc około 13,5 proc. i tylko lekko spowolnił w porównaniu do 14,5-procentowej dynamiki w 2019 roku – donosi PAP powołując się na raport.

Czytaj też: Niepokojący raport UOKiK. Czeka nas kryzys na rynku nieruchomości? [ZOBACZ TUTAJ]

Raport NBP o mieszkalnictwie. Jest coraz lepiej

Jednym z wniosków płynących z raportu jest to, że w Polsce od 2000 roku następuje stopniowa poprawa sytuacji mieszkaniowej. Eksperci wskazują, że jest to wynikiem budowy nowych mieszkań, remontów istniejących nieruchomości oraz procesów demograficznych ograniczających zapotrzebowanie na nowe mieszkania.

Zgodnie z szacunkami, w 2020 roku liczba mieszkań wynosiła około 15 mln. Zwiększyła się liczba mieszkań na 1000 osób (wyniosła około 393 wobec 386 w 2019 roku) oraz przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (około 29,3 wobec 28,7 w 2019 roku. Zmalała za to przeciętna liczba osób przypadająca na mieszkanie (wynosi 2,55 wobec 2,59 w 2019 roku).

Zobacz też: Ceny mieszkań będą rosły. Niepokojący raport. [CZYTAJ TUTAJ]

Ile kosztują mieszkania Polaków? Dlaczego mieszkania są drogie?

Dziennikarze Oceniamy Deweloperów przeanalizowali powody hossy na rynku nieruchomości. Jest kilka czynników, które determinują obecne ceny mieszkań.

Głównym powodem dynamicznych wzrostów cen jest inflacja, która ma miejsce przy jednocześnie niskich stopach procentowych. To powoduje, że wiele zamożnych osób decyduje się lokować swoje pieniądze właśnie w nieruchomościach. Kupują one mieszkania jako formę oszczędności windując tym samym popyt.

To właśnie popyt na nieruchomości jest główną przyczyną wzrostów. Ludzie podczas pandemii dosłownie rzucili się na nieruchomościowe zakupy. Podaż nie nadąża za popytem, zakup mieszkania na etapie „dziury w ziemi” stał się smutną normą. A to winduje ceny. Jest też kilka innych, ale równie ważnych powodów wzrostów cen. Są to: wzrost cen materiałów budowlanych, problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, brak dostępnych gruntów pod zabudowę i wstrzymanie prac budowlanych z powodu pandemii.

Zobacz też: Czy da się tanio kupić mieszkanie w Warszawie? Ekipa Oceniamy Deweloperów podpowiada [CZYTAJ TUTAJ]

Domek i Ogródek – wszystko to, co musisz wiedzieć o swoich 4 kątach! [CZYTAJ TUTAJ]

Ile kosztują mieszkania Polaków? Zobacz jak to wygląda w Warszawie [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *