Rosyjski rynek nieruchomości upada! Sprzedaż spadła nawet o połowę

Rosyjski rynek nieruchomości
Rosyjski rynek nieruchomości upada. Źródło: Pixabay.com/Eliane Meyer

Brak chętnych na apartamenty, dacze, domy, biura i budynki usługowe – tak wygląda obecnie sytuacja na rosyjskim rynku nieruchomości. Średnia sprzedaż mieszkań w tym kraju spadła o ponad 30 proc., a rosyjski rynek nieruchomości upada. O krachu na tym rynku pisze „Rzeczpospolita” powołując się na zagraniczne media i agencje.

Za koszmarną sytuację na tym rynku odpowiada oczywiście inwazja Rosji na Ukrainę. Z kraju Putina uciekają inwestorzy, ale też firmy, które przed wojną miały swoje siedziby w Moskwie. Z artykuły „Rz” możemy wynikać też, że wywołana sankcjami drożyzna uderzyła w rosyjską klasę średnią.

[Dalsza część artykułu pod materiałem wideo]

Marek Zuber - Gospodarka i rynek nieruchomości a wojna w Ukrainie [wywiad]

Rosyjski rynek nieruchomości na skraju załamania. Inwestorzy i wielkie firmy uciekają

Firma doradcza Commonwealth Partnership obliczyła, że udział rezygnacji z powierzchni na moskiewskim rynku biurowym w III kwartale 2022 r. wzrósł o 29 punktów procentowych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – gdy Rosja dopiero przygotowywała po cichu prowadziła przygotowania do wojny i jedynie (dla Zachodu) zawyżała ceny gazu.

Z nagłym wyschnięciem wpływów zderzyli się nie tylko wynajmujący nieruchomości, ale także deweloperzy – w październiku wpływy ze sprzedaży mieszkań w granicach Moskwy spadły o 43 proc., w Nowej Moskwie o 34 proc. a w całym regionie stołecznym i moskiewskim o 39 proc.. Liczba transakcji zmniejszyła się prawie o połowę: 7,6 tys. w ostatnim miesiącu wobec 13,4 tys. w październiku 2021 r. – wynika z danych Dataflat, na które powołuje się gazeta.

Wiadomo już, że sytuacja ta uderzy po kieszeni deweloperów. Obecnie upusty u moskiewskich inwestorów sięgają nawet 30 proc!

ZOBACZ TEŻ: RYNEK NIERUCHOMOŚCI, A WOJNA NA UKRAINIE. CO NAS CZEKA? [KLIKNIJ TUTAJ]

Media alarmują. „Największe załamanie cen w historii”

O gigantycznym krachu na rynku nieruchomości piszą też zagraniczne media. „Moscow Times” analizuje przyczyny krachu i zwraca uwagę, że sytuacja może się jeszcze znacznie pogorszyć. – rozgrzany napływem ludności z prowincji, przedwojennymi tanimi kredytami hipotecznymi i preferencyjnymi programami kredytowymi rynek nieruchomości w Moskwie jest na skraju największego załamania cen w historii – poinformował „MT”.

Anglojęzyczny dziennik analizuje, że w rosyjski rynek nieruchomości uderzyło kilka turbulencji na raz – wywołana wojną recesja w gospodarce oraz kurczenie się popytu – połączona z ucieczką setek tysięcy ludzi przed mobilizacją za granicę – to wprawiło rynek w korkociąg.

źródło: Rp.pl

ZOBACZ TEŻ: TEN KRAJ PRZYJMUJE ROSJAN Z OTWARTYMI RAMIONAMI. TU MOGĄ KUPIĆ DOMY ZA BEZCEN [KLIKNIJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *