Ceny materiałów budowlanych przyprawiają każdego, kto zawodowo zajmuje się nieruchomościami o zawrót głowy. Cierpią na nich też portfele nabywców mieszkań i tych, którzy chcą np. wyremontować swój dom lub lokal. Ekonomista, z którym mieliśmy okazję rozmawiać sugeruje, że już w przyszłym roku sytuacja cenowa na tym rynku może się uspokoić. – W przyszłym roku nie widzę czynników, które miałyby prowadzić do dalszego wzrostu cen. Spodziewam się korekty – Powiedział dziennikarzom Oceniamy Deweloperów Marek Zuber.
Jednocześnie ekspert zaznacza, że sama korekta na rynku materiałów budowlanych nie spowoduje automatycznego zastopowania rosnących cen nieruchomości. Wpływ na nie mają m.in. popyt, koszty pracy, brak gruntów pod zabudowę, mniej rozpoczętych budów, inflacja i ogólna koniunktura gospodarcza.
Zobacz też: Hossa na rynku nieruchomości [CZYTAJ TUTAJ]
Ceny materiałów budowlanych. Zaskakująca opinia eksperta
Z czego wynikają wysokie ceny materiałów budowlanych? Odpowiedź na to pytanie może być dość zaskakująca. Poza wynikającym z pandemii COVID-19 zastopowaniem produkcji i przerwaniem łańcuchu dostaw winna może być… spekulacja. – Nie mam wątpliwości, że za wysokie ceny materiałów budowlanych w pewnym stopniu odpowiada spekulacja cenowa. Np. jeśli chodzi o ceny metali, głównym powodem wysokich cen stali jest działanie spekulantów. W przyszłym roku tych wzrostów nie powinno być. Myślę, że czeka nas pewnie nawet korekta – powiedział w rozmowie z „OD” Zuber.
Zobacz też: Koniec spekulacji na mieszkaniach? Rząd rozważa zmiany [CZYTAJ TUTAJ]
Zatrważające wzrosty. Drewno, stal i styropian podrożały nawet o kilkaset procent
Kilka tygodni temu portal Oceniamy Deweloperów przeanalizował skoki cenowe materiałów budowlanych. [PISALIŚMY O TYM TUTAJ!]. Styropian, w skali roku, podrożał o ponad 100 proc. Bywały też okresy, w których ten składnik budów drożał o kilkadziesiąt procent z miesiąca na miesiąc. Dodajmy, że są to mocno uśrednione ceny. Z powodu braku tego tworzywa na rynku, niektórzy hurtownicy jeszcze bardziej je podwyższyli. Jak zmieniały się ceny innych niezbędnych materiałów budowlanych?
– W ciągu kilku miesięcy wyroby stalowe podrożały o wyroby stalowe podrożały o 50–200 proc., rury z tworzyw sztucznych o 100 proc., asfalt i kable o 30–40 proc. – wyliczył cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).
Zobacz też: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o sytuacji na rynku nieruchomości [CZYTAJ TUTAJ]