Prawdopodobnie najciekawszy rok na rynku nieruchomości po transformacji ustrojowej już za nami. Dziennikarze portalu Oceniamy Deweloperów zebrali najciekawsze podsumowania minionego roku na rynku nieruchomości, które pojawiły się w sieci. Zapraszamy do lektury naszego podsumowania roku 2021 na rynku nieruchomości w Polsce i na świecie.
Jak podsumować rok 2021 na rynku nieruchomości? W dużym skrócie: nastąpiło ożywienie po pandemii, deweloperzy budowali więcej, klienci więcej kupowali i ceny mieszkań rosły jak szalone. To jednak nie wszystko, na świecie doszło do kilku precedensowych wydarzeń. Mowa m.in. o uregulowaniu inwestycyjnego zakupu mieszkań.
Zobacz też: Wszystkie newsy z rynku nieruchomości. Tylko u nas! [KLIKNIJ TUTAJ]
Rok 2021 na rynku nieruchomości. Rekordowa liczba oddanych mieszkań
– Znamienny dla całego roku był przede wszystkim fakt, że deweloperzy oddali do użytkowania rekordową liczbę mieszkań, pomimo odczuwalnego dla nich wzrostu cen materiałów i robocizny – powiedziała Aneta Nagler, redaktor naczelna Strefy Nieruchomości cytowana przez portal Rynekpierwotny.pl.
Faktycznie. Wg. danych Głównego Urzędu Statystycznego w okresie od stycznia do końca października 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań, niż miało to miejsce przed rokiem. Z dostępnych danych wynika, że było to aż 184,4 tys. nowych lokali, czyli o 4% więcej niż rok wcześniej. Warto dodać, że wzrosła też liczba mieszkań, na których budowę wydano formalne pozwolenie. Do końca października ubiegłego roku wydano zezwolenia na 283,4 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 29,2% więcej niż w analogicznym okresie w 2020 roku.
Zobacz też: O tym pisaliśmy w 2021 roku. Hossa na rynku nieruchomości [KLIKNIJ TUTAJ]
Wzrosty cen mieszkań. Gdzie było najdrożej?
Średnio za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego najwięcej musieliśmy zapłacić oczywiście w Warszawie. Pod koniec 2021 roku średnia cena metra kwadratowego lokalu mieszkalnego w stolicy wynosiła około 12 tys. złotych.
Oczywiście najbardziej RynekPierwotny.pl podawali, że największe wzrosty średnich cen od początku roku odnotowano w: Łodzi (24 proc.), Gdańsku (20 proc.) i Wrocławiu (20 proc.). W Warszawie (sumując dane z rynku pierwotnego i wtórnego), ceny mieszkań w ciągu roku wzrosły o około 19 proc.
Zobacz też: Średnie ceny mieszkań w Warszawie. Która dzielnica najdroższa? [KLIKNIJ TUTAJ]
Niebezpieczny trend na rynku nieruchomości? Fundusze wkraczają na rynek
Nowym niebezpiecznym trendem na polskim rynku nieruchomości jest pojawienie się tzw. funduszy, które masowo wykupują mieszkania od deweloperów. Taka praktyka była doskonale znana w krajach zachodnich.
O co chodzi? Wspomniane fundusze wykupują po kilkaset lub nawet kilka tysięcy mieszkań w cenie ich wynajmu lub jako lokatę kapitału. Wpływa to na cały rynek i winduje ceny.
W Polsce – na szczęście – takie zjawisko to margines. Wielkie firmy nieruchomościowe wykupiły od 1 do 1,5 proc. lokali oddanych do użytku w zeszłym roku.
Pisaliśmy o tym szerzej [TUTAJ]
Problem zauważyli jednak rządzący, którzy już kilka miesięcy temu zapowiedzieli regulacje rynku. Mowa m.in. o wprowadzeniu podatków od pustostanu.
Pisaliśmy o tym szerzej [TUTAJ]
Rynek nieruchomości za granicą
Na zagranicznym rynku nieruchomościowym działo się jeszcze więcej. W wielkich, światowych metropoliach ceny nieruchomości w stosunku do 2020 roku potrafiły urosnąć nawet o 30-40 proc.! W krajach zachodnich w zastraszającym tempie rosły kosztu wynajmu.
Tam problem z funduszami psującymi rynek jest jeszcze poważniejszy. Dlatego Holenderskie miasta podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczeń dla inwestorów. Natomiast W Berlinie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy zdecydowali o przymusowej nacjonalizacji lokali mieszkalnych należących do wielkich konsorcjów. Miasto będzie je miało wykupić po cenach rynkowych od właścicieli.
Pierwsze informacje o krachu na rynku dochodzą do nas z Chin. W państwie środka zbankrutowało wielu potężnych deweloperów. Zdaniem ekspertów, może to świadczyć o zbliżającym się kryzysie ekonomicznym w tym potężnym kraju.
Zobacz też: Holandia reguluje rynek nieruchomości! Czytaj u nas [KLIKNIJ TUTAJ]
Rok 2021 na rynku nieruchomości. Podsumowanie
Z całą pewnością za nami jeden z najciekawszych okresów na rynku nieruchomości po transformacji ustrojowej w Polsce.
Mijający rok w kraju i za granicą był też pod wieloma względami przełomowy – politycy na poważniej zaczęli przyglądać się inwestowaniu w nieruchomości, wiele zamożnych społeczeństw domagało się uregulowania tego sektora. Niektóre kraje wprowadziły już pierwsze restrykcje.
Podsumujmy najważniejsze wydarzenia i tendencje, które miały miejsce w roku 2021 na rynku nieruchomości.
W Polsce:
- Rekordowe ceny mieszkań
- Galopujący wzrost cen
- Pojawienie się tzw. funduszy mieszkaniowych na rynku
- Rekordowy popyt i niespotykana podaż
- Zainteresowanie polityków rynkiem nieruchomości
Na świecie:
- Rekordowe wzrosty cen nieruchomości
- Presja społeczna na regulacje tzw. inwestycyjnego zakupu
- Kryzys w Chinach
- Działania polityków mające na celu ograniczenie tzw. inwestycyjnego zakupu
Jaki będzie rok 2022 na rynku nieruchomości? Śledź portal www.oceniamydeweloperow.pl! Już wkrótce opublikujemy naszą analizę podpartą zdaniem ekspertów!