Wynajem mieszkań mniej opłacalny. Wszystko przez Polski Ład

Kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć
Wiemy kiedy ceny mieszkań przestaną rosnąć.Źródło:www.SeniorLiving.Org

Wynajem mieszkań mniej opłacalny? Kolejny ważny głos ws. zmian podatkowych planowanych w programie Polski Ład. Konfederacja Lewiatan uważa, że zmiany mogą uderzyć we właścicieli i firmy, które oferują lokale na wynajem. – Zostaną oni pozbawieni prawa do amortyzowania wynajmowanych nieruchomości, czyli zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ich nabycie. To bardzo niekorzystna zmiana – czytamy w oficjalnym stanowisku organizacji.

Osoby fizyczne, które wynajmują prywatne mieszkania poza działalnością gospodarczą, w ramach tzw. najmu prywatnego, utracą prawo do opodatkowania na zasadach ogólnych, a więc możliwości opodatkowania dochodu, po uwzględnieniu w kosztach np. wydatków na wyposażenie, remont, opłat czynszowych czy rat i odsetek od kredytów w przypadku zewnętrznego finansowania inwestycji – alarmuje Konfederacja Lewiatan

Zobacz inne newsy Oceniamy Deweloperów dot. Polskiego Ładu! [CZYTAJ TUTAJ]

Wynajem mieszkań mniej opłacalny. Stanowisko Konfederacji Lewiatan

– Wzrost obciążeń fiskalnych związanych z najmem może przełożyć się na wzrost cen najmów lokali mieszkalnych. Nieruchomości mieszkalne na wynajem zużywają się szybciej nich mieszkania używane przez właścicieli z uwagi na częste zmiany lokatora. Wymagają wyższych kosztów odtworzeniowych, dlatego proponowaną zmianę uznajemy absolutnie niedopuszczalną i dyskryminacyjną – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja zwraca uwagę na inny ważny czynnik. – Poważne wątpliwości budzi brak przepisu przejściowego, z którego wynikałoby, że proponowana zmiana będzie mieć zastosowanie do nieruchomości nabytych po wejściu w życie ustawy. Zasada ochrony interesów w toku i przewidywalności prawa, nakazuje przyjąć, że ograniczenie prawa do amortyzowania nieruchomości mieszkalnych oraz opodatkowania przychodów z tytułu najmu prywatnego na zasadach ogólnych, nie będzie mieć zastosowania do nieruchomości nabytych przed 2022 r. W przeciwnym razie proponowane zmiany mogłyby spowodować nieopłacalność decyzji biznesowych przedsiębiorców i obywateli podjętych w innym stanie prawnym, czyli de facto oznaczałyby złamanie zasady niedziałania prawa wstecz – czytamy w oficjalnym stanowisku Konfederacji Lewiatan.

Organizacja ta jest przeciwko większości zmian podatkowych, które rząd zamierza wprowadzić w ramach polskiego ładu. Przedsiębiorcom i Pracodawcom nie podoba się też np. naliczanie składki zdrowotnej jako 9-procentowego podatku dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Zobacz też: Ekspert krytycznie o Polskim Ładzie [CZYTAJ TUTAJ]

Polski Ład. Zmiany w polityce mieszkaniowej

Wynajem mieszkań mniej opłacalny? Zmiany w sposobie opodatkowania nieruchomości na wynajem to nie jedyna rewolucja dotycząca rynku nieruchomościowego przewidziana w Polskim Ładzie. Rządzący chcą też m.in. ułatwić Polakom budowę niewielkiego domu bez pozwolenia na własnym gruncie [PISALIŚMY O TYM TUTAJ]. Inny pomysł to rządowa gwarancja wkładu własnego dla chętnych na wzięcie kredytu hipotecznego.

Zobacz też: Redaktor naczelny Oceniamy Deweloperów o rynku nieruchomości w Polsce [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Pingback:Polacy wolą duże mieszkania. Zmiana trendu na rynku nieruchomości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *