Polacy wolą duże mieszkania. Zmiana trendu na rynku nieruchomości?

Zaskakująca zmiana na rynku nieruchomości. Z wyliczeń portalu Tabelaofert.pl wynika, że stan wyprzedań mieszkań wielkopowierzchniowych (5 pokoi) w samej Warszawie wzrósł o ponad 30 p.p. r/r. To oznacza, że coraz częściej Polacy wolą duże mieszkania.

Jaki jest powód takiej zmiany? Strefa Inwestorów przywołuje tu raport analityków Goldman Sachs. Wynika z niego, że zdalny oraz hybrydowy model pracy zmienił trendy w nieruchomościach. Twierdzą oni, że praca zdalna zostanie z nami na stałe, a odejście od powierzchni biurowych odwiedzie nas od małych mieszkań lub wyprowadzi na przedmieścia.

Zobacz też: Wynajem mieszkań może się nie opłacać! Wszystko przez Polski Ład [CZYTAJ TUTAJ]

Polacy wolą duże mieszkania. Deweloper komentuje

Na ten trend zwrócił również uwagę Zbigniew Juroszek, prezes ATAL, twierdząc, że na rynku jest wiele małych mieszkań, ponieważ takie było zapotrzebowanie, ale niebawem zaczną one krążyć po rynku wtórnym. Główny akcjonariusz spółki ATAL zwracał uwagę, że pod tym względem odbiegamy od państw zachodu i prędzej czy później zacznie rosnąć popyt na większe mieszkania – czytamy na Portalu Strefa Inwestorów.

Deweloperzy dostarczają na rynek dużo mieszkań 2 pokojowych, ponieważ rynek chciał takich lokali. Przyjdzie taki moment, że będą się sprzedawać przede wszystkim mieszkania 3-4 pokojowe, a te 2 pokojowe będą krążyć po rynku wtórnym. Trend się wyraźnie odwraca, buduje się coraz więcej większych mieszkań. – mówi Zbigniew Juroszek, prezes spółki ATAL cytowany przez portal Strefa Inwestorów.

Zobacz też: Najlepsze inwestycje mieszkaniowe w Warszawie [TOP 5]

Zmiana trendu czy chwilowa anomalia w statystykach?

Dziennikarze portalu Oceniamy Deweloperów zauważyli, że zmiana może mieć drugie dno. W stolicy modne są ekonomiczne osiedla, w których mieszkania 4- lub 5-pokojów mają powierzchnię np. 75 metrów kwadratowych. Modne są zatem mieszkania wielopokojowe, ale na niewielkim metrażu. Wielu deweloperów wciąż nie dostrzega tego trendu. Budują oni np. mikrokawalerki (takie, które nie spełniają ustawowych norm przewidzianych dla mieszkania – red.). Takie lokale budowane są głównie z myślą o ich przyszłym wynajmie. Jak pisaliśmy w naszym poradniku technicznym, największą popularnością na rynku najmu wciąż cieszą lokale 1- i 2-pokojowe [CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ].

Zobacz też: Kredyt na mieszkanie. Nawet pół roku na rozpatrzenie wniosku [CZYTAJ TUTAJ]

Redakcja Oceniamy Deweloperów nie ponosi odpowiedzialności za komentarze napisane przez czytelników portalu.

1 komentarz

  1. Pingback:Wzrost cen nieruchomości hamuje! Nowe doniesienia z rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *