Deweloperzy w Warszawie

Warszawa i jej okolice to z pewnością największy rynek deweloperski w Polsce.

W końcu miasto to jest stolicą, największą metropolią w Polsce, centrum biznesowym i siedzibą wszystkich rządowych instytucji. Nic więc dziwnego, że większość zainteresowania ogólnopolskich mediów dot. tematów związanych z deweloperami kręci się wokół Warszawy.

Warto też dodać, że bardzo rzadko duże firmy deweloperskie z siedzibą w Warszawie ograniczają swoje inwestycje budowlane tylko do granic stolicy.

Innymi popularnymi miejscami do inwestycji są: Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Katowice i Szczecin. Czasem też Łódź czy Lublin (chociaż na tym ostatnim rynku inwestorzy mają coraz większe problemy ze sprzedażą).

deweloperzy w Warszawie

Deweloperzy Warszawa. Kto najwięcej buduje?

Musimy zaznaczyć, że w momencie tworzenie tego tekstu popyt i podaż na nowe mieszkania drastycznie spadły. Szczyt koniunktury na rynku mieszkaniowym z II połowy 2021 roku już za nami. Obecnie widać gołym okiem, że w sieci jest dostępnych dużo mniej lokali z rynku pierwotnego na sprzedaż.

Można wymienić następujące firmy:

Deweloperzy Warszawa - Żoliborz Artystyczny

Dom Development

Działa od 1996 roku. Jedna z największych firm deweloperskich działających na naszym rynku. Inwestor sprzedał w 2019 roku 3661 lokali netto. Warszawa to główny rynek, na którym działa ten inwestor. Najbardziej znane inwestycje tego dewelopera w stolicy to: Osiedle Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (Bemowo), Osiedle Wilno (Targówek), Żoliborz Artystyczny (Żoliborz), Wille Taneczna (Ursynów), Osiedle Premium (Bemowo), Port Żerań (Białołęka), Osiedle Forma (Praga-Południe) czy Cybernetyki 17 (Mokotów).

Deweloperzy Warszawa - Ronson Development

Ronson Development

Ronson działa na polskim rynku od 21 lat. W swoim portfolio ma około 25 inwestycji. Inwestor skupia się głównie na dużych miastach: Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Ostatnia duża inwestycja tego dewelopera w Warszawie to Tulip Wilanów (Zawady).

Deweloperzy Warszawa - Robyg

Robyg

Polski deweloper działający od ponad 20 lat na rynku. Robyg chwali się na swojej stronie internetowej, że w jego projektach mieszka już 85 000 tys. osób. Firma realizuje wiele inwestycji w Warszawie. Dzięki temu mieliśmy okazję odwiedzić inwestycję Osiedle Królewskie (Wilanów).

Deweloperzy Warszawa - Arche S.A.

Arche S.A.

Właściciel tej firmy to chyba najbardziej barwny deweloper w całej Polsce. Pan Wiesław Grochowski został ostatnio odznaczony Orderem Odrodzenia Polski! Grochowski znany jest z charakterystycznego wąsa i wielkiego serca (udziela się charytatywnie). Mieliśmy ocenić inwestycję „Poloneza” od tego dewelopera. W kompleksie budynków znajduje się hotel i osiedle mieszkaniowe.

Deweloperzy Warszawa - Cordia Polska

Cordia Polska

Cordia należy do grupy Futureal, która działa łącznie w 6 państwach europejskich. Cordia jest właściciel spółki deweloperskiej Polnord. Jeśli chodzi o warszawskie inwestycje Cordii, to mieliśmy okazję ocenić m.in. Horyzont Praga i Zielone Bemowo.

Deweloperzy Warszawa - Skanska Residental

Skanska Residental

Skandynawski deweloper, który od kilku lat prężnie rozwija się na polskim rynku. Mieliśmy okazję ocenić kilka inwestycji tego dewelopera. Największa z nich to Park Skandynawia. Skanska inwestuje też w nieruchomości komercyjne np. biurowce.

Deweloperzy Warszawa - Nexity Polska

Nexity Polska

Nexity to firma, która powstała we Francji. Działa ona także na kilku innych europejskich rynkach w tym i w Polsce (od 2011 roku). Działalność Nexity obejmuje transakcje, zarządzanie, projektowanie, rozwój, zagospodarowanie przestrzeni, doradztwo oraz inne usługi związane z obsługą i wsparciem klientów. Odwiedziliśmy inwestycję My Bemowo.

Deweloperzy Warszawa - Victoria Dom

Victoria Dom

Jeden z największych polskich deweloperów działających obecnie na naszym rynku. Victoria powstała w latach 90tych. Mieliśmy okazję ocenić inwestycję Viva Garden od tego dewelopera.

Deweloperzy Warszawa - Profbud

Profbud

Polski deweloper, który funkcjonuje u nas od kilku lat. Flagowe projekty tego dewelopera realizowane są w Warszawie. Mieliśmy okazję ocenić inwestycję Zakątek Cybisa od Profbud.

Deweloperzy Warszawa -Spravia (dawniej Budimex nieruchomości)

Spravia (dawniej Budimex nieruchomości)

Polski deweloper, który oddał do użytku około 140 projektów, w których znajduje się około 20 000 mieszkań i innych lokali. Spravia za pomocą funduszy inwestycyjnych planuje też ekspansje na inne wschodnioeuropejskie rynki. Mieliśmy okazję ocenić inwestycję Espace Wilanów od tego dewelopera.

Deweloperzy Warszawa - Matexi Polska

Matexi Polska

Historia tej grupy sięga roku 1945. Stosunkowo niedawno jednak Matexi zawitało na polskim rynku (powstało w 2010 roku). Mieliśmy okazję ocenić inwestycję „Kolska od Nowa”, za którą odpowiada ten deweloper.

Deweloperzy Warszawa - Strus Development

Strus Development

Firma powstała w 1991 roku. Konstanty Strus to polski deweloper, który już wcześniej chętnie inwestował na Pradze-Południe. Deweloper odpowiada m.in. za inwestycję Chrzanowskiego 14. PB Konstanty Strus wybudował też m.in. osiedle Myśliborska 1 czy Osiedle Morcinka. Obecnie posiada wiele mieszkań na sprzedaż w całej Warszawie.

Echo Investment

Kolejna polska firma. Echo Investment to deweloper który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Marvipol Development

Ostatni już na naszym liście jeden z większych deweloperów z siedzibą w Warszawie. W 2022 roku inwestor obchodził 25-lecie istnienia. O deweloperze zrobiło się głośno, kiedy ogłosił budowę apartamentowca bez własnego parkingu na Ursynowie. Spółka realizuje projekty deweloperskie w Warszawie i Gdańsku oferując inwestycje w zróżnicowanych standardach.

Większość tych deweloperów udało nam się ocenić. Listę ocenionych przez nas inwestycji danego inwestora znajdziecie w powyższych hiperlinkach. Oprócz wyżej wymienionych, w Warszawie siedzibę mają też deweloperzy, którzy obecnie nie realizują tak dużej liczby inwestycji. Np. J.W. Construction z siedzibą w Ząbkach.

Deweloperzy Warszawa.
Patodeweloperka czyli kontrowersje wokół inwestorów

Pewnie spotkaliście się z pojęciem „patodeweloperki”? To dość znane określenie, które rozpowszechniło się zwłaszcza w okresie pandemii i dynamicznego wzrostu cen mieszkań.

Co należy rozumieć przez to określenie? Budowę kawalerek poniżej minimalnego metrażu określonego w ustawie, tworzenie osiedli bez zieleni, stawianie osiedli w „szczerym polu” bez dostępu do komunikacji publicznej czy też oddawanie lokali z wadami technicznymi lub prawnymi. „Patodeweloperką” określa się też budowy, których wpływ jest niekorzystny dla lokalnej społeczności np. stawianie wieżowców „okno w okno” z istniejącymi już zabudowaniami mieszkalnymi.

Oczywiście mianem „patodeweloperki” określa się też grube przekręty, których niestety w Polsce nie brakuje. Możemy tu wspomnieć m.in. o: niszczeniu zabytków pod budowę nowych inwestycji czy stawianiu budynków na obszarze przyrodniczo chronionym.

deweloperzy Warszawa

Mówimy tu też o oczywiście o sytuacjach, w których klient wpłacił pieniądze i nie może wprowadzić się do mieszkania bo deweloper zbankrutował, nie dopełnił formalności lub po prostu okazał się oszustem i zwiną się z kasą. Na szczęście, dzięki tzw. nowej ustawie deweloperskiej, tego typu historii będzie coraz mniej. Być może zostaną one nawet całkowicie wyeliminowane. Jest to dowodem na to, że wolny rynek mieszkaniowy – wbrew pozorom – trochę się u nas w Polsce cywilizuje.

Deweloperzy w Warszawie. Jak my ich oceniamy?

Deweloperzy w Warszawie. Jak my ich oceniamy?

Cóż, nie mamy z góry wyrobionego zdania. Wbrew różnym krzykaczom – z pewnością standard techniczny, obsługa klienta i jego ochrona jest na lepszym poziomie niż jeszcze 15-20 lat temu (pomogła w tym także nowa ustawa deweloperska). Jak więc my oceniamy warszawskich deweloperów?

Na pewno nie będziemy generalizować. Do spółek deweloperskich mamy takie samo podejście jak do firm spożywczych czy motoryzacyjnych. Czyli? Są firmy, które oferują dobre produkty, a są takie, które sprzedają szmelc. Uważamy, że dokładnie tak samo należy patrzeć na branżę mieszkaniową. Deweloper to nikt inny jak biznesmen. Ponieważ nasze państwo całkowicie skapitulowało w kwestii mieszkalnictwa, to za budowę domów odpowiada wolny rynek, a ten – jak powszechnie wiadomo – nie jest idealny.

Zatem naszym podstawowym celem jest ocena jakości inwestycji z rynku pierwotnego. Wykonujemy swoją dziennikarską pracę rzetelnie i niezależenie, o czym świadczą komentarze i listy od czytelników. Warszawscy deweloperzy nie dadzą rady  ukryć przed nami wad swoich produktów.

W jaki sposób oceniamy inwestycje?

A oglądaliście program „Usterka”? Działamy podobnie – w dwuosobowym zespole (dziennikarz plus architekt) podając się za klientów oglądamy z przedstawicielem dewelopera daną inwestycje i wybrane przez nas mieszkanie. Następnie sami robimy ogląd okolicy, sprawdzamy też informację na temat danej nieruchomości ze wszystkich dostępnych źródeł. Po zakończeniu tych działań siadamy do pisania recenzji.

W tej sekcji naszego portalu znajdziecie też informacje o ciekawszych budowach w Warszawie i okolicach. Oczywiście nie zamieszczamy informacji o wszystkich budowach, które aktualnie znajdują się w Warszawie. Nie jesteśmy portalem przeglądarkowym. W dziale „nowe inwestycje” znajdziecie: najciekawsze miejsce inwestycje miejskie realizowane z pomocą prywatnych inwestorów, rekordowe inwestycje pod kątem finansowym czy powierzchniowym, inwestycje ciekawe architektoniczne i takie, które z różnych powodów budzą kontrowersje. Nie boimy się krytykować deweloperów.

Warszawscy deweloperzy. Oceniamy, ale nie rekomendujemy

U nas nigdy nie znajdziesz tekstu, w którym będziemy zachęcać do zakupu danej nieruchomości. Nie chodzi o to, że nie chcemy robić darmowej reklamy deweloperom. Nie mamy problemu z pochwaleniem za dobrą inwestycję i zganieniem za złą. Sęk w tym, że z mieszkaniami stwierdzenie, które jest najdoskonalsze jest niemożliwe. Nie można uznać jednego produktu za uniwersalnie najlepszy. To trochę tak jak z samochodami. Mieszkaniec gór potrzebuje dobrej terenówki z napędem na cztery koła, głowa 4-osobowej rodziny duże i przestronne combi lub vana, a singiel w mieście malutkiego hatchbacka, który nie spali zbyt wiele paliwa.

Podobnie jest z domem/mieszkaniem. Tutaj warszawski rynek deweloperski jest bardzo szeroki. Do wyboru mamy domy, segmenty, bliźniaki, apartamenty, mieszkania i kawalerki. Dużo? To jeszcze dodajmy do tego mieszkanie bliżej centrum, na zielonej Białołęce, dom z ogrodem czy bez, osiedla grodzone i niegrodzone… Tutaj naprawdę ciężko oceniać te nieruchomości porównując je do siebie. My skupiamy się raczej na budynkach wielorodzinnych i podjęliśmy się trudnego zadania znalezienia jakiejś uniwersalnej skali.

Warszawscy deweloperzy

Oceniamy Deweloperów. Nasza misja

Jesteśmy grupą dziennikarzy, architektów, inżynierów i techników, którzy z zamiłowania zajmują się analizowaniem nowopowstających inwestycji mieszkaniowych. Obecnie oceniamy projekty w Warszawie i okolicach. Zdajemy sobie sprawę, że deweloperzy w broszurach informacyjnych czasami naginają rzeczywistość i zależy im tylko na zysku. Dlatego właśnie postanowiliśmy założyć stronę internetową, która łączy ze sobą aspekty edukacyjne, informacyjne, prawne oraz techniczne, wykonujemy oceny nowych inwestycji i ich obsługi deweloperskiej. 

Naszą misją jest pomoc w podjęciu świadomej decyzji o zakupie mieszkania. Nie zgadzamy się z powszechną strategią, która polega na kupowaniu dziury w ziemi. Uważamy że najważniejsze to mieć wybór i znać wszystkie plusy i minusy kupowanego produktu (tu: lokalu). Z radością dostrzegamy, że działalność mediów branżowych (w tym Oceniamy Deweloperów) przynosi pozytywne skutki. Klienci coraz częściej patrzą deweloperom na ręce, zatrudniają fachowców do pomocy w wyborze mieszkania i rezygnują z zakupu na etapie planów/wczesnej budowy. Mamy nadzieję, że wspólnie z naszymi czytelnikami uczynimy prywatny rynek nieruchomości lepszym.